Anne-Bebek

Doğum Sonrası Dönemde 7 Soru 7 Cevap

Doğum Sonrası Dönem, şüphesiz hamilelik döneminin ardından en kritik süreçtir.

Doğum Sonrası Dönem İçin 7 Soru 7 Cevap

  1. Doğum sonrası bebek ne zaman emzirilmelidir?

Annenin sağlık durumu elverişli ise, doğumun hemen ardından bebek anneye verilmeli ve bebeğin annenin memesini emmesi sağlanmalıdır.

  1. Doğum sonrası egzersiz yapılmalı mıdır?

Doğumun ardından, gebelikte değişen vücut duruşunu düzeltmek, vücudun toparlanmasını hızlandırmak ve zinde hissetmek için egzersizlere başlanabilir. Vajinal doğum yapan bir kadın doğumdan kısa bir süre sonra egzersizlere başlayabilirken, sezaryen doğum yapan bir kadının daha uzun süre beklemesi gerekir. Bu noktada hekime danışılarak hareket edilmesi en doğru olandır.

  1. Sezaryen doğum sonrası yeni bir hamilelikte vajinal doğum denenebilir mi?

Sezaryen doğum yapmış kişilerde, vajinal doğum esnasında eski dikişlerin açılması ihtimali bulunur. Eğer dikişler sağlam görünüyor ve annenin sağlığı da elverişli ise vajinal doğum denenebilir.

  1. Yeni doğum yapmış bir kadının nelere dikkat etmesi gerekir?

Yeni doğum yapmış bir kadının en az 1 ay her gün birkaç saat dinlenmesi gerekir. Ağır ev işlerine girişilmemeli ve beden fazla yorulmamalıdır. Ayrıca, mikrop kapma tehlikesi olduğu için oturarak banyo yapmaktan kaçınılması gerekir. Bununla birlikte, tuvalet temizliğinin çok dikkatli bir şekilde yapılması ve çamaşırın nemli kalmamasına dikkat edilmesi önemli bir noktadır. Tüm bunlara ilaveten, emzirme öncesi ve sonrası memenin titizlikle temizlenmesi gerekir.

  1. Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Doğumun ardından vücut kendisini hızla yenilemeye başlar. Kendisini yenileyen organlar arasında genital organ ve rahim de dâhildir. Doğumdan sonra ilk 6 hafta içinde, genital bölge normale dönmüş olur. Bu sürecin ardından hekim onayı ile cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

  1. Hangi koruma yöntemleri kullanılabilir?

Korunma yöntemleri çeşitli olmakla birlikte, tercihe bağlı olarak herhangi bir korunma yöntemi kullanılabilir. Ancak yine de hekim muayenesi sonrası kontrol yöntemleri arasından seçim yapılması daha doğru olacaktır.

  1. Emziren kadınlar gebe kalabilir mi?

Doğum yapmış olan bir kadın, eğer bebeğini düzenli emzirmiyorsa yeniden hamile kalma riski fazladır. Düzenli emziren ve adet görmen kadınlarda ise 6. aydan sonra gebe kalma riski oldukça yüksektir.

Tags

Related Articles

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker