Diyet

Diyette Yanlış Bilinenler

Çoğumuz zaman zaman diyet yapmaya çalışıyoruz. Biz de diyette yanlış bilinenler nelerdir konusunu ele alalım istedik.

Diyet denilince akla ilk gelen aç kalma korkusu olmaktadır. Sürekli yeme isteği beynin bir köşesinde yer almaktadır. Bu durum kişinin diyetinin devamını getirememesine sebep olmaktadır. Diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri sürekli aç kalma düşüncesinin beyinde yankılanmasıdır. Aç kalarak değil de yiyerek zayıflanabileceği unutulmamalıdır. Sağlıklı kilo vermek için en doğru yöntem kişinin azar azar yiyerek zayıflamasıdır. Şöyle ki bir çok kişi aç kalarak zayıflama çalıştığı içi daha sonra bir çok sağlık sorun ile de uğraşmak zorunda kalmaktadır.

Diyet esnasında aç kalarak zayıflamak yerine sık sık ve azar azar yemek en doğru yöntemdir. Diyet yaparken vücuda alınan gıdaların oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Diyet yapılırken yapılan diğer yanlışlardan biride kişinin çok fazla sıvı tüketmemesidir. Su tüketimi günlük alınması gereken miktardan aşağı düşmemelidir. Su vücudun en önemli besin kaynaklarındandır. Kişiler diyet yaparken yaptıkları en büyük yanlışlardan biri de suyu tüketmemeleridir. Bu yüzden suyu bol miktarda tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra su içmeyi sevmeyen kişiler ise su içerisinde çeşitli bitkileri ve suyu tatlandırabilecek besinler kullanabilir. Tarçın, nane ve limon zayıflarken oldukça yardımcı besinlerden bir kaçı olacaktır.

 

Diyette yapılan yanlışlardan biride kişilerinde karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmesidir. Kasların ihtiyacı olan protein dışında vücudun enerji üretebilmesi için de karbonhidrata ihtiyacı olmaktadır. Karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmek vücudun halsiz olmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden kişiler genel olarak karbonhidratlı gıdalardan uzak durmaya çalışmaktadır. Bunun yerine beslenme listesinde makarna ya da karbonhidratlı gıdalardan az da olsa katılması gerekmektedir.

Diyet yaparken yanlış uygulamalar genel olarak daha fazla kilo alımına sebep olur. Bu sebeple daha dikkatli beslenme düzeni yaparak ve spor yaparak hızlı kilo kaybı sağlanabilmektedir. Spor yapmak vücudun şekillenmesinde oldukça etkili olacaktır. Kısa sürede kilo vermek yerine daha düzenli beslenerek ve spor yaparak sağlıklı kilo kaybının yapılması gerekir. Hızlı bir şekilde kilo vermek vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Kilo verirken kas dokusunun zarar görmemesine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır ve buna göre beslenme düzeni hazırlanmalıdır.

Tags

Related Articles

2 Comments

  1. diyete başlıcam deyince eş dost herkes bi öneri söylüyor, bir çoğu yanlış tabi, insan kendi vücudunu en iyi kendisi tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker