Sağlık

Diş Sağlığınızı Korumanın 10 Yolu

Diş Sağlığını Korumak sadece dişlerimiz için değil tüm vücudumuzun sağlığı için de önemlidir.

Diş Sağlığını Korumak İçin 10 Çözüm Yolu

İnsanların gülümsemelerine dikkat edin. Güzel gülümsemeler eminim sizin içinizde de büyük bir hayranlık uyandırıyordur. Ve bu hayranlığın temel nedeni o insanların dişleridir. Kötü dişlerse bütün güzel gülümsemeleri felakete dönüştürebilir. Ve her şey bir gülümsemeyle başlar. O bir tek gülümseme, ya bize ışıltılı bir güzellik kazandırır, ya da bütün kötü etkileri üstümüze çeker.

Hoş bir gülümseyiş kişiyi sadece güzel değil, aynı zamanda sıcak ve güvenilir kılar. Güzel dişlere sahip insanlar çok daha genç görünür. Çünkü bakımlı dişler ve canlı diş etleri gençliği çağrıştırır.

Ne yazık ki, zamanla dişlerimiz eski güzelliğini kaybeder. Lekeli ve çentikli bir duruma gelir. Diş sıkma alışkanlığınız varsa, özellikle geceleri, çabucak aşınırlar. Böylece o güzel gülümseme tarihe karışır. Bu durumda ya kendinizi yeni halinizle kabullenir, ya da yeni güzel dişler için bir servet harcarsınız. Ama üzülmeyin, hiçbir şey için geç değil. Bu yazı size diş sağlığınızı korumak için 10 çözüm yolu sunuyor.

1. Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazanın: Düzenli temizlik diş bakımı için en önemli unsurdur. Onları her yemekten sonra, bunu yapamıyorsanız, en azından günde iki kez fırçalamayı ihmal etmeyin.

2. Dişçi Kontrollerini İhmal Etmeyin: Hiç değilse yılda iki kez diş kontrolü yaptırmanız gerekir. Böylece oluşan sorunlara çok büyümeden müdahale etmiş olursunuz.

3. Diş Telinden Korkmayın: Diş teli, görüntü açısından sizi rahatsız etse bile, uzun vadede çok büyük yararlar sağlayacaktır. Üstelik yeni nesil örnekleri eskileri kadar korkunç görünmüyor.

4. Diş İpi Kullanın: Diş sağlığınız için günde bir kez diş ipi kullanma alışkanlığı edinin.

5. Şekeri Azaltın: Şekerliler yerine size kalsiyum sağlayabilecek yiyecekler yiyin. Özellikle sakız kıvamında olan tatlılardan uzak durun. Şekerin ağızda çok fazla dolaşmasına izin verdikleri için çok daha zararlıdırlar.

6. Peynir Yiyin: Yemeklerden hemen sonra peynir yemek ağızdaki asiti nötrleştirir. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor içerir. Bu yönüyle diş minesinin kendi kendini onarmasına yardımcı olur. Böylece dişleriniz çok daha güçlü ve sağlıklı olur.

7. Şekersiz Sakız Çiğneyin: İçeriğinde ksilitol bulunan çeşitleri tercih edin. Çürümeyi engellediği biliniyor. Ksilitol içeren besinler de aynı şekilde etkilidir. Marul, mısır ve mantar gibi yiyeceklerle aranızı iyi tutun.

8. Kahve, Çay ve Sigaraya Dikkat: Leke yapıcılar, diş güzelliğinin en büyük düşmanlarıdır. Dişleriniz sararmışsa, beyazlaştırma özelliği olan diş macunlarını deneyin. Yılda iki kez bir uzmandan yardım alarak temizletmenizde yarar var.

9. Diş Koruyucusu Edinin: Diş sıkma alışkanlığınız varsa, diş hekiminden geceleri kullanmak için koruyucu isteyin.

10. Fırçalama İşlemini Doğru Yapın: Diş sağlığınız açısından fırçalama işlemini en az iki dakika sürdürmeniz gerektiğini unutmayın. Hem dış, hem iç, hem de çiğneme yüzeylerini fırçalamalısınız. Nefesinizin ferah olması için dilinizi ve damağınızı da unutmayın.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. Diş sağlığım için düzenli fırçalamaya dikkat ediyorum, diş ağrısı çok fena insan başına gelince anlıyor ondan sonra başladım zaten dişlerimi düzenli fırçalamaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker