AileAnne-Bebek

Çocuklarda Okul Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda Okul Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır?

Eylül ayının gelmesi ile ailelerde okul telaşı başlarken ilkokul deneyiminde bulunacak miniklerimizde de hem heyecan hem de korku başlar. Okul öncesi dönem aslında eğitim hayatı için oldukça büyük bir önem taşır çünkü çocuğun okula uyum süreci ne kadar basite indirgenirse ileride de başarılı olma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Çocuğunuzdaki okul korkusu aslında tamamıyla yeni ve bilinmez bir ortama girmesi ile birlikte sürekli alıştığı güvenli yeri evinden ve daha önemlisi annesinden ayrı olma düşüncesinden kaynaklanır. Çalışan annelerin çocukları genel olarak ilk uyum sürecinde daha pasif kalarak rahat davranabilirler sonuçta ilk olarak annelerinden ayrılmıyorlardır.

 

Ancak sürekli annesi ile vakit geçiren çocuklarda alışma veya uyum süreci deyim yerinde ise oldukça sancılı geçer. Bu yüzden çocuğunuzdaki okul korkusu yenme çabalarına okul açılmadan öncesinde başlanılması gerekir, öncelikli olarak gideceği okulu göstererek okulun nasıl bir yer olduğunu anlatarak başlayabilirsiniz. Ayrıca okulda edineceği yeni arkadaşları oynayıp öğrenebileceği oyunları veya öğretmen kavramını anlatabilirsiniz. Sizi dinlemiyormuş gibi gözükseler bile emin olun söylediklerinizi harfi harfine dinlerler, çocuğunuzun okul dönemi ile alakalı bütün işlemleri aslında çocuğunuzla birlikte yapmanız sizin lehinize sonuçlanacaktır.

Örnek vermek gerekirse okul kırtasiye alışverişine beraber çıkın ve mutlaka çocuğunuzun istediği özellikteki ekipmanları satın alın hatta eşyalarını tanıtırken hayal gücünüzün de yardımı ile ona elindeki malzemeler ile neler yapabileceğini anlatın.

Çocuğunuzdaki okul korkusu okulun ilk günü ne boyutlarda olduğunu belli edecektir, eğer sizi yanında istemekte diretirse mümkün olduğu kadar sabır göstermeli ve dirayetli davranmalısınız. Eğer siz bir kere çocuğunuzun ağlamasına dayanamadan yanında durur ve onu sakinleştirmezseniz daima sizi yanında isteyecektir. Yapmanız gereken tek şey okul ve okul kuralları kavramını tekrardan anlatarak sizin orda olmamanız gerektiği gerçeğini çocuğunuza kabul ettirmektir.

Çocuğunuzu çok fazla şımartmadan manevi desteğinizi hissettirebilirsiniz, ancak okulda yanında olamayacağınız konusundaki istikrarı asla bozmamalısınız. Çocuğunuzun göremeyeceği bir yerde siz yine de her ihtimale karşı beklerseniz hem sizin içiniz rahat eder hem de öğretmeninizin müdahalesine rağmen sakinleşemeyen çocuğunuzu daha rahat sakinleştirebilirsiniz.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker