Dekorasyon

Çocuk Odalarını Renklendirin

Evin en küçük odalarından biri olan çocuk odaları çocukların eşyaları ile tıka basa dolu halde olmaktadır. Zamanla çocuk odasında ufak değişiklikler yapılarak odanın daha büyük görünmesi için alternatifler arıyor olabilirsiniz.

Farklı dekorasyon fikirleri ile yerleştirilen çocuk odalarını renkli hale getirerek çocuğunuzun daha keyif alabileceği yaşam alanı yaratabilirsiniz. Mobilya ve perdelerin uyumu ya da duvarlarda bulunan stickerlar ve halı seçimi çocuğunuzun daha rahat oyun oynaması için tasarlanabilir. Özellikle renkler konusunda çocuğunuzun isteğine göre bir tercih yaptığınızda çocuğunuz odasından çıkmak istemeyebilir.

 

Çocuk odaları genellikle küçük olduğu için kullanılacak eşyaların az olmasını gerektirmektedir. Çok fazla büyük dolaplar yerine küçük ama kullanışlı dolaplar tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca yatak seçiminde bazalı tercihler yapmak gereksiz eşyalarında ortalık durmasını engelleyecektir. Böylece daha fazla hareket alanı kalacaktır.

Halı ve perde seçiminde uyumlu olunması annelerin takıntı haline getirdiği bir durumdur. Normal tül perde yerine çocukların rahatsız olmayacağı perde seçimleri yapmak daha kullanışlı olacaktır. Bunun yanı sıra çocuk odalarında kullanılan renkler oldukça önemlidir. Keskin renkler yerine daha soft ve pastel tonlar tercih etmek gözü yormayacağından şık bir çocuk odası görüntüsü elde edilmesine de yardımcı olacaktır. Uçuk tonlar her zaman daha çok alanda vakit geçirmeyi kolaylaştırır.

Çocukların en çok tercih ettiği oyuncakların ortalıkta olması anneleri rahatsız edebilir. Dağınık görüntüler yerine daha toplu ve düzenli bir yer olması için oyuncak dolapları ya da oyuncak sepetleri odada yer alabilir.

Sarı, yeşil, mavi ya da ara renkler ile farklı boyanmış duvarlar çocuk odaları nın daha renkli görünmesini sağlayacaktır. Çocukların keyif alarak odalarında olması ev içerisindeki gereksiz dağınıklığı da engelleyecektir. Çocuk odaları nın en küçük oda olarak belirlenmesi çok büyük mobilya tercihleri yapılmasını engeller. Büyük mobilyalar çocukların hareket alanlarını da engelleyeceğinden daha mini ve çocuğun hareketini kısıtlamayan mobilyaların tercih edilmesi gerekir. Yaşı ilerledikçe kendi oda düzenini yaratmak isteyen çocuklara mobilya tercihlerini yapmaları için fırsat verilebilir. Sonuçta odasının tüm eşyaları ile vakit geçiren çocuklar olacaktır. Bu yüzden kendi seçimlerini yapmalarına fırsat verilmelidir.

Tags

Related Articles

2 Comments

  1. Kızımın odasının her duvarını farklı renge boyadık, arkadaşında görmüş beğenmiş heves etti kıramadık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker