AileAnne-Bebek

Çocuk Büyütmek Sadece Annenin Görevi Değildir!

Çocuk Büyütmek Sadece Annenin Görevi Değildir!

Gebelik gibi zor bir sürecin ardından çeşitli yöntemler sayesinde gerçekleşen doğum sayesinde babalık görevi başlar. Özellikle erkekler annelik görevinin de aynı anda başladığını düşünse de annelik aslında karnında taşıma işlemi ve bebeğin güvenle doğması işlemi ile başlar.

Maalesef Türk toplumunda yanlış bilinen bir kanı olan çocuklara sadece annenin bakmasıdır, çocuk büyütmek sadece annenin görevi değildir. Çünkü çocuklarımızın eş zamanlı olarak hem annenin sevgisine hem de babalarının sevgisine ihtiyaçları vardır.

Aslında çocuk yetiştirebilmek bir görevden ziyade çocuklarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur.  Tam anlamıyla çocuğu geleceğe hazırlamak oldukça uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu yolda da anne ve babanın birlikte ilerlemesi gerekir aksi takdirde baba sadece biyolojik bir unsur olarak kalır.

Neden çocuk büyütmek sadece annenin görevi değildir diye düşünüldüğünde psikolojik oluşumlarına etkileri ile birlikte fiziksel açıdan da etkileri olduğunun bilinmesi gerekir. Özellikle günümüz koşullarındaki çocukları ele alırsak eski dönem çocuklarına göre daha aktif ve bilgiye aç olduklarını görebiliriz.

Bazen çocuğunuz için sakıncalı olduğunu düşündüğünüz bir eşyanın ya da olayın onlara olumlu özellikler katabileceğini ve tabi ki de gelişimlerine fayda sağlayabileceğini unutmayın. Örnek vermek gerekirse en az 2 yaşına kadar televizyondan çocukların uzak tutulması söylenir ancak unutulmaması gereken en önemli noktada yasaklar daima daha tatlı gelir. Televizyondaki programların çoğu kötü gibi görünse de belgesel veya yararlı çizgi filmler gibi olumlu unsurlara da sahiptir. Bu benzeri yasaklama ya da programlı gelişim aşamalarını yaşamak isteyen ebeveynlerin en çok çakıştığı nokta ise anne ve babanın ortak bir çözüm bulamamasıdır. Toplum içerisinde genelde otorite kuramında babalar rol alırken anneler biraz daha ara bulucu görevini üstlenirler ancak bu da tamamıyla yanlış bir yaklaşımdır. Amaç çocuğunuzu yetiştirmek ve deyim yerinde ise hayırlı bir evlat olmasını sağlamaktır, asla bir çocuğu korkutarak veya içine kapatarak böyle bir durumu sağlamanız mümkün olmaz.

Bazen de durum tersine döner anne otorite görevini üstlenir, anne arkadaş olur, anne öğretmen olur gibi daha pek çok sıralama yapabiliriz. Ama bütün bu yükü kadına yüklemek de elbette doğru değildir, tamam babalar çalışma durumunda olabilir fakat aynı durumda anneler içinde geçerlidir. Özellikle günümüzün yaşam koşullarında bayanlarında aktif olarak çalışma hayatında yer almaları hem eşlik hem annelik statülerini de etkilemektedir. Bu yüzden eşlerde biraz daha anlayış göstermeli ve çocuk büyütmek sadece annenin görevi değildir cümlesinin gerçek manada anlamını kavramalıdır.

Tags

Related Articles

3 Comments

  1. çalıştığım için çocuğu büyütürken eşimden de yardım alıyorum tabi, tek başına zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker