GüzellikSağlık

Cilt Bakım Kürleri

Bu yazımızda 2 farklı tarifle karşınızdayız. Cilt Bakım Kürleri içinden dilediğinizi seçip uygulayabilirsiniz.

Cilt Bakım Kürleri

1. Kür
Gerekli Malzemeler
1 tane kırmızı elma
Kayısı ( Kayısı sert olmalıdır )

Peki Bu Kür Nasıl Yapılır?

Bu kür için öncelikle elmanın kabukları kullanılacağından ilk olarak elma güzelce bir yıkanmalıdır. Ardından elmanın kabukları soyulur. Bu kabuklar bir kenarda toplanır. Daha sonra kayısı ikiye bölünür ve kayısının çekirdekleri çıkartılır. Bu arada çekirdeğin içerisindeki sert kısımda güzelce bir temizlenir. Son olarak da kayısının kabukları soyulur.
Kürün asıl hazırlama aşamasına geçildiğinde önce küçük bir cezve içerisine az miktarda su konulur. Ardından elmanın kabukları ile kayısılar bu suyun içerisine atılır. Yaklaşık olarak 5 dakika kadar ocakta kaynatılır. Bu karışım kaynadıktan sonra bir kabın içerisine konulur ve ezilip lapa haline getirilir. Bu lapa haline gelen karışım yüze sürülür ve en faza 30 dakika yüzde bekletilir. Son olarak yüz, su ile yıkanıp iyice bir durulanır.
Bu cilt kürü cildi temizlemek ve yenilemek amaçlı uygulanır. Bu maske haftada 1 kez kullanılabilir. Ayda 3 defadan fazla da kullanılmamalıdır. Bu kür her uygulanacağı zaman taze olarak yapılmalıdır. Evde kolaylıkla yapılabilecek bir kürdür.

 

2. Kür
Gerekli Malzemeler

Su
1 paket kuru maya

Peki Bu Kür Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Uygulanır?

Öncelikle orta büyüklükte bir kase hazır edilir Bu kasenin içerisine ilk olarak kuru maya konulur. Krem kıvamına gelene dek de üzerine yavaş yavaş su dökülür. Bu arada da yavaş yavaş karıştırma işlemi yapılarak söz konusu karışımın birbiri içinde dağılması ve krem kıvamını alması sağlanır. Krem kıvamına gelince bu kür hazır hale gelmiş demektir. Hazır hale gelen krem tüm yüze güzelce bir uygulanır. Ancak bu kremin göz çevresine temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu kür yüzde çok uzun süre de bekletilmemelidir. 1 veya 2 dakika kadar yüzde bekletildikten sonra, yüz bol su ile yıkanmalı ve ardından kurulanmalıdır. Bu kür sivilce kürü olarak da geçer. Sivilceleri kurutmak amacıyla yapılır. Haftada 2 defa düzenli olarak uygulanmalıdır. Evde kolaylıkla yapılabilecek bir kürdür.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker