Sağlık

Bu Etkenler Cildimizin Kızarmasına Yol Açıyor

Bu Etkenler Cildimizin Kızarmasına Yol Açıyor

Günümüzde birçok insan cilt kızarıklığı sorunu konusunda yakınmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak cilt kızarıklığı yaşayanlar başta iş ve sosyal yaşamda olmak üzere birçok günlük aktivitelerde sorunlar yaşayabilmektedirler. Peki cildimizin kızarmasına neden olan etkenler hangileridir dilerseniz yazımızda bu konu hakkında bilgiler sunalım.

Cilt Kızarıklığı Sorunu

İşte Cildimizin Kızarmasına Yol Açan Başlıca Etkenler

  • Kimyasal maddeler: Birçok kimyasal maddeler cildimizin kızarmasına yol açabilmektedir. Özellikle de kostik maddesi içeren kimyasal maddeler cildimizin ciddi anlamda tahriş olmasına neden olabilmektedir.
  • Yüksek dozajda ilaç kullanımı: İlaç kullanımının özellikle yüksek dozajda alınmasının birçok yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden biri de cilt kızarıklığına neden olmasıdır.
  • Aşırı kilolar: Aşırı kiloların cilt kızarıklığına da yol açtığını biliyor muydunuz. Bu sorun beraberinde cildimizin kızarmasına da neden olabilmektedir. Ayrıca aşırı kilolu bireylere dikkat ederseniz birçoğunun cilt kızarıklığı sorununa maruz kaldığını fark edersiniz.
  • Kalitesiz cilt bakım ürünleri: Günümüzde birçok cilt sorunlarımızın düzelmesi amacıyla farklı farklı markalardan oluşan cilt bakım ürünleri kullanmaktayız. Fakat farkında olmadan kalitesiz cilt bakım ürünleri de kullanabilmekteyiz. Bunun sonucunda ise bazı yan etkilere maruz kalabilmekteyiz. Bu yan etkiler arasında cilt kızarıklığı ilk sırada bulunmaktadır.
  • Ultraviyole Güneş Işınları: Güneş ışınlarının her zaman cildimiz üzerinde olumlu etkiler yaptığını bilmekteyiz. Ancak gereğinden fazlaca güneş ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizin kızarmasına yol açabilmekteyiz.
  • Bazı temizlik ürünleri: Evimizde sıkça kullandığımız temizlik ürünlerinin de cildimizi tahriş ettiğini ve kızarmasına yol açtığını belirtmekte fayda görmekteyiz.
  • Sinirlilik: Tabi cildimizin kızarmasına neden olan en belirgin etkenlerden biri de hiç kuşkusuz ki sinirlilik durumudur. Bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak sinir patlaması yaşayabilmekteyiz. Bu durumu yaşadığımızda mümkünse hemen akabinde elimize bir ayna alabilir ve yüzümüze bakabiliriz. Bu aşamadan itibaren cildimizin adeta kıpkırmızı bir renge dönüştüğünü fark ederiz.

Görüldüğü üzere cildimizin doğal renginin değişmesine ve yerine kızarık bir renk almasına neden olan birçok etkenler bulunmaktadır. Dolaysıyla cilt kızarıklığı sorununa maruz kalmamak açısında yukarıdaki etkenlerden uzak durmamızda faydalar bulunmaktadır. Makalemizde cildimizin kızarmasına neden olan etkenler hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker