Sağlık

Boyun Tutulması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Boyun Tutulması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün yaygın olarak görülebilen hafif düzeyli sağlık sorunlarından biri de boyun tutulması rahatsızlığıdır. Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak da söz konusu olabilen boyun tutulması rahatsızlığı genellikle geçici olmakla birlikte gün içerisinde devam etmesi durumunda ve şiddetli olarak etkili olması durumunda oldukça rahatsızlık verici olabilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilen boyun tutulması rahatsızlığı ayrıca uzun süreli olarak devam etmesi ve sıklıkla tekrar etmesi durumunda boyun rahatsızlıklarının da habercisi olabilmektedir.

Bu sebeple uzmanlar boyun tutulması rahatsızlığının sıklıkla tekrar etmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği boyun tutulması rahatsızlığı ayrıca oldukça basit bir şekilde tedavi edilmektedir. Gün içerisinde uzun süreli olarak ve şiddetli düzeylerde sürmesi durumunda günlük akviteleri de olumsuz yönde etkileyebilen boyun tutulması rahatsızlığı bu sebeple de günlük aktivitelerin aksamasına da yol açabilmektedir. Peki boyun tutulması neden olur belirtileri nelerdir, dilerseniz ayrıca merak edilen bu sağlık konumuz hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Boyun Tutulmasına Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Boyun tutulmasına neden olabilen birçok farklı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise şunlardır;

 • Gün içerisinde bilgisayar veya televizyon gibi elektronik cihazlar karşısında uzun süreli olarak kalınması
 • Yanlış uyku pozisyonları
 • Masa başı işlerde çalışılması
 • Boyun bölgesinde oluşan kireçlenmeler
 • Boyun egzersizlerinin düzenli olarak yapılamaması
 • Uzun süreli olarak hareketsiz kalınması
 • Önceki dönemlerde boyun ameliyatı geçirilmesi
 • Günlük olarak yapılan egzersiz çalışmalarında boyun bölgesine fazlaca yüklenilmesi
 • Boyun bölgesi üzerinde ağır eşyaların taşınması gibi birçok faktörler boyun tutulmasına neden olabilmektedir.

Boyun Tutulması Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Boyun tutulması rahatsızlığının ana belirtisi boynun sağa sola veya ileriye geriye doğru hareket ettirilememesidir. Bu ana belirti ile birlikte şu gibi belirtiler de boyun tutulması rahatsızlığının önemli belirtilerindendir;

 • Boyun kök kısmında ağrıların oluşması
 • Boyun tutulması ile birlikte baş ağrısı oluşması
 • Boynun sabit olarak kalması
 • Boyun tutulması ile birlikte göz kararması durumu oluşması
 • Boyun tutulması ile birlikte hafif düzeyli baş dönmesi hissi gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Boyun Tutulması Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Boyun tutulması rahatsızlığının genellikle gün içerisinde etkilerini kendiliğinden kaybedebildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Ancak bazen uzun süreli olarak devam edebilmektedir. Bu durumda ise şu doğal tedavi yöntemlerinin yapılmasında fayda bulunmaktadır;

Sıcak duş;

 • Sıcak duş boyun tutulması rahatsızlığında oldukça etkili olan doğal tedavi uygulamalarındandır. Dolaysıyla tutulan boyun kısmına birkaç dakika boyunca sıcak duş yapılması faydalı olacaktır.

Soğuk kompres;

 • Boyun tutulması rahatsızlığında faydalı olan doğal tedavi uygulamalarından biri de soğuk kompres uygulamasıdır. Boynun tutulan bölgesinde buz kalıbının birkaç dakika bekletilmesi tutulmanın azalmasında oldukça faydalı olmaktadır.

Ağrı kesici kremler;

 • Boyun tutulması rahatsızlığının hem doğal ve hem de tıbbi yönden uygulanan tedavi seçeneklerinden biri de boyun tutulmasının giderilmesinde oldukça etkili olabilen ağrı kesici kremlerdir. Doktora başvurulduğu takdirde doktor tarafından reçeteli veya reçetesiz olarak yazılan ağrı kesici kremlerin gün içerisinde birkaç dakika boyunca tutulan bölgeye masaj yapılarak uygulanması boyun tutulmasının giderilmesini sağlamaktadır.

Boyun tutulması rahatsızlığında uygulanan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra boyun tutulması neden olur belirtileri nelerdir, konulu sağlık makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Gün içerisinde oluşan boyun tutulmalarınız için doktorunuza başvurunuz.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker