Kadına Dair Ne Varsa...

Bebekleri anne sütünden ne zaman kesmelisiniz?

0

Bebekleri anne sütünden ne zaman kesmelisiniz? Anne sütü bebeklerin gelişimi için en önemli besindir. Yeni doğan bebeklerin her zaman ilk besin ihtiyacı anne sütüdür. Genellikle 6. Aydan sonra ek gıdaya geçilmesi tavsiye edilir. Ancak doktorların uygun görmesi halinde bu daha erken de olabilmektedir. Yeni doğan bebeklerin en önemli besini anne sütüdür ve bebek anne sütüyle beraber hızlıca büyümeye başlar.

Bazı durumlarda hızla gelişim gösteren bebekler için anne sütü yeterli olmayabilir. Bu durumu anlamanın yolu 3. Ayın sonunda eğer ki bebeğin kilo alması ya da büyümesi yavaşlar ya da kilo kaybetmeye başlamasıdır. Bu gibi durumlarda doktorlar 4. Ayın sonunda bebeğin ek gıdaya geçmesini uygun görebilir.


Anne sütü ve ek gıda

Şüphesiz ki anne sütü ve ek gıda arasında besin değeri açısından büyük farklar vardır. Yeni doğan bebekler ilk andan itibaren anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Ancak 6. Ayın sonunda büyümeleri ve gelişimleri için ek gıdayla desteklenen anne sütüne ihtiyaç duymaktadırlar. Ek gıdaya başlayan bebekler de anne sütü kesilmemelidir.

Ek gıdayla beraber anne sütü almaya devam etmelidir bebekler. Ek gıda seçiminde de yine anne sütü gibi besin değeri yüksek olmalıdır, besleyici olmalıdır ve alerjik reaksiyon göstermelerine sebep olacak besinler bulunmamalıdır. Bu açıdan da ek gıda seçimi büyük bir önem taşımaktadır içeriklerinin çok iyi incelenmesi gerekmektedir.

Sitemizdeki diğer içeriklere de bakabilirsiniz: Bebekler de ek gıdaya ne zaman geçilmelidir? – Kadın Güncel (kadinguncel.com)


Anne sütü ve önemi

Bebekleri anne sütünden ne zaman kesmelisiniz? Anne sütü yeni doğan bebekler için çok önemlidir. Sağlıklı bir bebek 6. Aydan sonra anne sütüyle beraber ek gıdaya geçer. Bebeğin sağlıklı, dengeli gelişim göstermesi için bu aşamalar çok önemlidir. Ardından ek gıda seçimi gelir ve öncelikle mamayla başlanacaksa içerikler çok önemlidir. Bebekler 1 yaşına kadar anne sütü ve ek gıdaları almaya devam etmelidir.

Yani 6. Ayda başlanan ek gıdalara 6 ay daha devam edilir ve bu süreçte artık bebeğin ihtiyaç duyduğu besin oranı kendiliğinden belirlenmeye başlar. 6. Aydan alınmaya başlanan ek gıdalar devam eder. Yani en az 1 yıl bebekler anne sütünden kesilmemelidir. Önerilen süre en az 1 yıldır.

Diğer sitemizdeki içeriklere de bakabilirsiniz: Muhteşem Banyo Dekorasyonu Fikirleri – Dekor Fikirlerim Trend Ev Dekorasyonları09

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.