Anne-BebekSağlık

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebekler arasında en çok rastlanan rahatsızlıklardan birisi soğuk algınlığıdır. Akciğerleri ve kulakları etkileme tehlikesi olduğu için soğuk algınlığının hafife alınmaması gerekir. Kış aylarında bebeklerde başlayan öksürük ve burun akıntısı, eğer önü alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir.

Soğuk algınlığının belirtileri

Anne babalar, bebeklerde soğuk algınlığını çeşitli belirtilerden gözlemleyebilirler. Soğuk algınlığı, bebeklerde uyku düzeninin bozulmasına, huzursuzluk ve sık ağlamalara sebep olabilir. Ayrıca, öksürük, burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük, ateş, halsizlik ve iştahsızlık de soğuk algınlığı belirtilerindendir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı, Ne yapılmalı?

  1. İyi gözlem

Bir yetişkin tarafından daha kolay atlatılabilen soğuk algınlığı, bebeklerde veya çocuklarda çok daha zor atlatılabilir. Hatta, gerekli tedbirler alınmazsa, bronşit veya zatürreeye açılan bir kapı olabilir. Bu nedenle, anne babaların, bebeklerini çok iyi gözlemlemeleri gerekir. Öksürük sık ise, bebeğin göğsünden hırıltılı ve ince bir ses geliyorsa, ateş bir türlü düşmüyorsa, vakit kaybetmeden doktora gitmekte fayda var. Unutulmamalıdır ki, soğuk algınlığı bebeklerde çok çabuk ilerleyebilir ve belki birkaç uygulama ile atlatılabilecekken, vakit kaybedilirse, çok daha ciddi tedavilerin uygulanması gerekebilir.

  1. Anne sütü

Anne sütü ile beslenen bebeklerin bu noktada şanslı olduğu söylenebilir. Bebeğin ihtiyacı olan bütün besinleri sağlayan anne sütü, soğuk algınlığı şikâyetleri için de en önemli tedavi unsurlarından birisi olarak bilinir.

  1. Burun temizleme

Soğuk algınlığı bebekte burun tıkanıklığı ve bununla beraber nefes almada güçlük yaratır. Bebeği, bu durumdan kurtarmanın ve rahatlamasını sağlamanın en tercih edilir yolu serum fizyolojik damla ve burun aspiratörü kullanmaktır. Bebeğin burnunun kurumasını engellemek için damla kullanılırken, çözülen mukusun dışarı çekilmesi için ise burun aspiratörü kullanılır.

  1. Havayı temizleme

Bebeğin iyileşmesini hızlandırmak ve nefes alımını rahatlatmak için bulunduğu odanın nem düzeyini arttırmak ve havayı temizlemek önemlidir. Bunun için buhar makinesi alınabilir veya odada devamlı buhar veren sıcak su bulundurulabilir.

 

Soğuk algınlığı tedavisi

Eğer bebek 6 aydan küçük ise, genellikle tavsiye edilen yöntemler burun temizleme ve anne sütünü bol bol verme olarak belirtilir. 6 aydan büyük bir bebek için kullanılan çeşitli ilaçlar bulunur. Bunun için en iyi yol bir doktora başvurmak ve tedavinin gereklerini yapmaktır.

Bitkisel yollar ile destekleme

Soğuk algınlığında tercih edilen bir başka yol ise bitkisel çaylar hazırlamaktır. Ancak 6 aydan küçük bebeklerde bitkisel çay kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Araştırılmadan ve doktora danışılmadan takviye gıda verilmesi önerilmez.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker