Anne-Bebek

Bebeklerde Karın Şişliği Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen hafif düzeyli sağlık sorunlarından biri de karın şişliği rahatsızlığıdır. Çoğu zaman gaz sorunu ile karıştırılabilen bebeklerde karın şişliği rahatsızlığı ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte genellikle etkilerini 24 saat içerisinde yitirmektedir. Ancak ciddi bir hastalık sonucunda meydana gelmesi durumunda bebeklerin huzursuz olmasına neden olabileceği gibi etkilerini de uzun süreli olarak devam ettirebilmektedir.

Bu bakımdan uzmanlar bebeklerde karın şişliği rahatsızlığının 24 saatten fazla devam etmesi durumunda ebeveynlerin hemen doktora başvurması gerektiğini belirtmektedirler. Bazı belirtilerini de bulunduğu bebeklerde karın şişliği rahatsızlığı bağlı bulunduğu sebep veya sebeplere göre farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilmektedir.

Bebeklerde Karın Şişliği Problemine Neden Olabilen Faktörler Nelerdir?

Gluten

  • Bebeklerde karın şişliğine neden olabilen faktörlerden biri hiç kuşkusuz ki gluten içeren besinlerin tüketilmesidir. Uzmanlar, glutenin bebekler tarafından tüketilmesi sonucunda bebeklerde karın şişliğine neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Bağırsak İltihapları

  • Bebeklerde karın şişmesine neden olan faktörlerden biri de bebeklerde bağırsak iltihabı hastalığının oluşmasıdır. Oluşan iltihaplanmanın bir müddet sonrasında bebeklerin karın bölgesi üzerinde baskı yapabildiği ve bu durum sonucunda ise bebeklerde karın şişliğine neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Mide Rahatsızlıkları

  • Bebeklerde karın şişliğine neden olan faktörlerden biri de bebeklerde mide rahatsızlıklarıdır. Bebeklerin aşırı olarak beslenmesi sonucunda mide işlevinde meydana gelebilen aksaklıklar beraberinde bebeklerde karın şişliğine de neden olabilmektedir.

Aşırı Sıvı Tüketilmesi

  • Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerden biri de bebeklerin gün içerisinde aşırı olarak sıvı tüketmesidir.

 

Bebeklerde Karın Şişliği Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Karın hacminin erişkin bireylere oranla çok daha küçük olması sebebiyle bebeklerde karın şişliği rahatsızlığının belirtileri kolayca fark edilebilmektedir. Bebeklerde karın şişliği rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Bebeklerin karın bölgesinde hafif düzeyli şişkinlik görülmesi
  • Bebeklerde huzursuzluk
  • Bebeklerin karın bölgesi üzerine yatamaması gibi bazı belirtiler görülmektedir.

Bebeklerde Karın Şişliği Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Uzmanlar bebeklerde karın şişliği nedenleri ve belirtileri tedavisinde ise bebeklerde karın şişliğine neden olan faktörlerin tanısının konulması gerektiğini belirtmektedirler. Bu aşamadan sonrasında bebeklerde karın şişliği rahatsızlığı tedavi sürecine geçilmektedir. Bebeklerde karın şişliği rahatsızlığının örneğin, bağırsak iltihaplanması sonucunda meydana gelmesi durumunda gerek görüldüğü takdirde cerrahi müdahale tedavisine geçilebilmektedir. Daha basit nedenler sonucunda oluşması durumunda ise genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker