Kadına Dair Ne Varsa...

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

0

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

 

İshal diğer adıyla diyare, dışkı kıvamının bozularak sıvı kıvama gelmesi ve bir gün içerisinde yapılan dışkılamanın artarak üçten fazla sıvı dışkılama yapılması olarak tanımlanır. Yeni doğan bebeklerde sık karşılaşılan bir durum olsa da özellikle ilk çocuğunu dünyaya getirmiş olan anneler, bebeklerde ishal nasıl geçer? Sorusuna cevap bulmaya çalışırlar.

Basit uygulamalar ile hafifletilebilir bir durum olan ishal, yoğun ve sık bir şekilde yaşanıyorsa hayati tehlikeye karşı mutlaka doktora başvurulması gereken bir problemdir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkının her zamankine göre daha sıvı olması da ishal rahatsızlığıdır.

Bebeklerde ishal, genellikle 0 ile 5 yaş arasında görülen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı hastalıklar ve anne sütü ile ortaya çıkabilir. Bebeklerde ve çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir durumdur. Peki, bebeklerde ishale ne iyi gelir? nasıl geçer?

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Enfeksiyonlar ishale neden olan sebeplerin başında gelir. İshal oluşumunda bakteriler, parazit ve virüslerin pek çok rolü vardır. Bunlardan en yaygını nonovirüs ve rotavirüslerdir. Bebekler en çok bu tür virüsler yüzünden akut ishal olur.

Geçmişte rotavirüs dünya çapında bebek ve küçük yaştaki çocuklarda ciddi seyirli rahatsızlıklara sebep olmuştur. Aşılama ile bu tür virüsler nedeniyle ortaya çıkan ishale (diyareye) karşı olumlu sonuçlar elde edilebilmiştir.

Hijyenik olmayan ortamlar ya da bebeğe bakan kişinin hijyene dikkat etmemesi, içme suyunun temiz olmaması, yemek ve mamaların hazırlanmasında gerekli olan suyun temiz olmaması gibi nedenler enfeksiyon riskini arttırarak ishal oluşumunu kolaylaştırır.

Yeni doğan bebeklerin döneminde ishal ile birlikte dehidrasyon meydana gelebilir. Bebeklerin ve küçük yaş grubundaki çocukların ağzında kuruluk, idrarında azalma, ağlama esnasında gözyaşının az akması, çökmüş göz küreleri ile uykuya eğilim ya da huzursuzluk ishal ile birlikte meydana gelen sıvı kaybının göstergeleri arasındadır.

Bunun yanında dengesiz ve düzensiz beslenme de ishale sebep olabilir. Bebeğin ilk yıllarında fazla unlu ya da fazla sulandırılmış, nişasta ve şeker takviyesi yapılmış mamalar tüketmesi, sağlıksız beslenmeye yol açarak, bağırsaklardaki sulu dışkılama eğilimini arttırır. Bu tür mamalar bebeklerin vücudunda aşırı miktarda su ve tuz kaybına sebebiyet verir.

 

Bebeklerde ishal gelişiminde rol oynayan diğer önemli faktörler şunlardır;

Diş çıkarma
Bebeklerde ishal sorununun yoğun olarak görüldüğü dönemlerden biridir. Aslında doğrudan sindirim sistemi ile alakalı bir durum olmasa bile, bu süreçte bebeklerin bağışıklık sisteminin biraz zayıfladığı bilinmektedir. Bunun bir neticesi olarak, zaten narin olan bedenleri mikrop ve enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Doğal olarak bu durum sindirim sistemi üzerinde daha fazla etkili olur ve ishal gibi sindirim sistemi ile alakalı sorunlar ortaya çıkabilir.

Gıda zehirlenmesi
Ek gıdalar almaya başlayan bebeklerde, gıda zehirlenmesi durumu söz konusu olabilir. Anne sütü tamamen doğal olduğu için, henüz anne sütü ile beslenen bebeklerde gıda zehirlenmesinin görülmesi mümkün değildir.
Temel olarak gıda zehirlenmesi, bebeklerde farklı ciddi sorunlara ve hatta ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden mutlaka her ebeveyn, aşırı ishal durumunda kesinlikle dikkatli olmalıdır. Kesilmeyen, sık ve uzun süre devam ederek kabul edilemeyecek derecede olan ishal sorunları için, hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Doğuştan gelen metabolik rahatsızlıklar
Birtakım metabolik bozuklukların, özellikle bebeklik sürecinde sindirim sistemine daha fazla olumsuz etkileri söz konusudur. Bu bozuklukların sindirim sistemindeki etkilerinin en belirgin hali ise, ishal rahatsızlığıdır. Genellikle metabolik rahatsızlıkların kısmen veya tamamen tedavisi ile ortadan kalması mümkün olmaktadır.

Çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları
Sindirim sisteminde görülebilecek rahatsızlıkların doğal bir sonucu olarak, ishal ve kabızlık durumları sıklıkla görülebilir. Ancak bu rahatsızlıkların önemli ve farklı sorunlara da yol açabileceği unutulmayarak, doktor muayenesine gidilmesi mutlak öneme sahiptir.

 

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

Birden fazla olgu ishale işaret edebilir. Bu belirtiler bazı bebeklerde tek tek ortaya çıkarken, bazılarında aynı anda birden fazla belirti olabilir:

  • Sulu dışkı yapma
  • Dışkılama sıklığının artması
  • Karın ağrısı
  • Ağızdan süt gelmesinin dışında, aşırı derece de kusma
  • Huzursuzluk
  • Sümüklü veya kanla karışık dışkı
  • Bebeğin ateşinin artması
  • Bebeğin kilosundaki azalma
  • İştahsızlık

Bunlarla birlikte ishal yılın her mevsiminde olabilir. Fakat yazın vücudun daha hassas hale gelmesi ve yiyeceklerin çabuk bozulmasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarının değişmesi ishal oluşumu riskini arttırır.

Bebeklerde İshal Ne Kadar Sürer?

Bu süre genellikle birkaç saatten başlayarak birkaç güne kadar uzayabilir. Ancak iki hafta veya daha uzun süren ishaller kronik ishal riski belirtebileceği için doktor kontrolü gerekir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?
Katı gıdaya geçmemiş ve anne sütüyle beslenen bebekler sürekli olarak emzirilmelidir. Bu şekilde kaybettikleri sıvı ihtiyacını anne sütünden karşılayabilirler. Katı gıda tüketebilen bebeklere haşlanmış patates, haşlanmış havuç, muz ve nişastalı yedirilmesi ishale iyi gelir.

İshal atlatıncaya kadar bebek lif açısından yüksek gıdalarla beslenmelidir. Bu besinler bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve ishal sürecini kısaltır.

Temizlik konusunda bilinçli olmak ve bebeğin sağlık koşullarına uygun olmayan ortamlarda bulundurulması ishale neden olan enfeksiyonların vücuda girmesini önleyecektir. Bebeklerde ishal nasıl geçer? sorusuna aldığınız cevapları uyguladığınızda, genellikle rahatlatıcı etkilerini görebilirsiniz. Ancak yoğun ve renk bakımından anormal görülebilecek ishal, zehirli olabileceği için doktora başvurulması önem taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.