Kadına Dair Ne Varsa...

Bebekler de ek gıdaya ne zaman geçilmelidir?

0

Bebekler de ek gıdaya ne zaman geçilmelidir? Sorusunun cevabı bazı farklılıklar göstermektedir. Ek gıda teriminin amacı yeni doğan bebeklerin uzun süre anne sütüne ihtiyaç duymalarıdır. Ancak bebekler 3. Aydan sonra ek gıdaya ihtiyaç duyabilmektedirler. Bunu anlamanın yolu ise sadece anne sütü verilen bebek kilo vermeye başlar ise bu bebeğin ek gıdaya ihtiyaç duyduğu anlaşılmaktadır.

Kilo vermeye başlayan bebeğe tek başına anne sütü yetmiyor demektir. Bu durumlarda ek gıdaya geçmek için bebeğin 4. Ayını doldurmasını beklenir. Bebeğin gelişimine göre ve kilo değerlerine göre ek gıdaya geçilebilmektedir. Ancak bu kararı doktorunuza bırakmanız daha doğru olacaktır.


Bebekler de ek gıdaya geçerken dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuz 4. Ayın sonunda ya da 6. Ayın sonunda bebeğinizin ek gıdaya geçmesine karar verebilir. Bu tamamen bebeğin gelişimi ile alakalıdır. Eğer bebek 4. Ayın sonunda kilo kaybetmiş olursa önceki aylara oranla doktorlar ek gıdaya geçmeyi uygun bulabilir. Ancak ek gıdaya geçildiği takdirde de yine gıdaların seçimi büyük bir önem taşımaktadır.

Bebeğin alerjik reaksiyonlar göstermesini engelleyecek gıdalar tercih edilmelidir. Örneğin 1 yaşından önce bebeklere bal verilmemesi gerektiği söylenmektedir. Bunun sebebi hem bebeğe alerjik reaksiyon belirtileri görülmesi olmasıdır hem de yüksek kalori değeri ile bebek bünyesine uygun bir gıda olmadığı düşünülmektedir. Bu açılardan ek gıda seçimi çok önemlidir.

Sitemizdeki diğer içeriklere de bakabilirsiniz: Kardeş Kavgalarını Önlemek İçin 5 Altın Kural – Kadın Güncel (kadinguncel.com)


Ek gıda seçiminin önemi

Bebekler de ek gıdaya ne zaman geçilmelidir? Sorusunu öncelikle cevaplamak daha önemli olacaktır. Doktorlar bebeğin gelişimine göre 4. Aydan sonra ek gıdaya geçme kararı alabilir. Ancak ek gıdaya geçmek için önerilen zaman bebeklerin 6. Aylarını doldurmasının ardından gelen süreçtir. Bunun ardından ek gıda seçiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

Ek gıdalar doğal, katkısız ve alerjik reaksiyonlar göstertmeyecek türde besinler olmalıdır. Eğer mama vermek tercih edilecekse ürünlerle ilgili öncelikli bu özelliklere bakmak gerekmektedir. Mama dışındaki besinler için de yine doktorların tavsiyeleri doğrultusunda ilerlemek daha doğru olacaktır. Ancak unutulmaması gereken önemli nokta yine bebeklerin özellikle anne sütü tüketmeye devam etmeleri gerektiğidir.

Diğer sitemizdeki içeriklere de bakabilirsiniz: Salon Dekorasyonları – Dekor Fikirlerim Trend Ev Dekorasyonları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.