Anne-Bebek

Bebek Emzirme Sorunları

Annelerin bebek emzirirken maruz kalabildiği bazı önemli sorunlar bulunmaktadır. Özellikle ilk defa bebek emziren birçok annelerin yaşadığı bebek emzirme sorunları nın bir kısmı genellikle kısa süreli olup tıbbi yönden tedavi gerektirmediği gibi bir kısmı taşıdığı bazı riskler nedeniyle tıbbi yönden tedavi gerektirmektedir.

Annelerin Bebeklerini Emzirirken Sıklıkla Maruz Kalabildiği Problemler Şunlardır;

Memede Ağrı Ve Acı Hissi

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği sorunlardan biri memede ağrı ve acı hissinin meydana gelmesidir. Bebeklerin beslenme sırasında memeleri ısırması sonucunda oluşabilen bu olumsuz durum, ayrıca göğüslerin iç kısmında meydana gelebilen iltihaplanmalara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Memeden Aşırı Süt Gelmesi

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği sorunlardan biri de memeden normalden fazla süt gelmesidir. Bu olumsuz durumun ana nedeni olarak, annelerin bebeklerini sadece tek bir meme üzerinden beslenmesi olarak belirtmek isteriz. Tek bir memeden sütün verilmesi beraberinde her iki memedeki süt dağılım dengesini bozabilmekte ve sonucunda ise memeden normalden fazla sütün gelmesine neden olmaktadır.

Memede Çatlak Ve Tahriş

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği önemli sorunlardan biri de memeden çatlak ve tahriş meydana gelmesidir. Daha çok memenin iç kısmında meydana gelen sorunlara bağlı olarak meydana gelen bu olumsuz durum, aynı zamanda bebeklerin göğsü ısırması sonucunda da meydana gelmektedir.

Süt Kanallarında Tıkanıklık Meydana Gelmesi

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği sorunlardan biri de süt kanallarında tıkanıklık meydana gelmesidir. Bu duruma neden olan en belirgin faktörün sütün kanallardan normalden fazla gelmesi ve süt kanallarında iltihaplanma durumunun meydana gelmesidir. Genellikle geçici bir durum olan bu olumsuz durum, bazen tıbbi yönden tedavi gerektirebilmektedir.

Memede İltihaplanma Meydana Gelmesi

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği sorunlardan biri de memede iltihaplanma durumunun meydana gelmesidir. Diğer sorunlara göre daha ciddi bir sorun olan memede iltihaplanma durumu, maalesef ki tıbbi yönden tedavi edilmedikçe kendiliğinden geçmesi söz konusu olamamaktadır. Bu bakımdan meme uç kısmından iltihaplanma belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Meme Uç Kısmının Kısa Ve Uzun Olması

Annelerin bebeklerini emzirirken sıklıkla maruz kalabildiği sorunlardan biri de meme uç kısmının normal yapıda olmayıp daha kısa veya daha uzun bir yapıya sahip olmasıdır. Dolaysıyla meme uç kısmının normalden daha kısa olması, beraberinde bebeklerin beslenmede zorluk çekmesine neden olduğu gibi, meme uç kısmının normalden daha uzun olması ise, beraberinde bebeklerin memeyi tahriş etmesine ve sonucunda ise annelerin acı çekmesine neden olabilmektedir.
Görüldüğü üzere bebek emzirme sorunları oldukça fazladır. Yukarıdaki sorunların yaşanması halinde annelerin yapması gereken ilk şey hemen ilgili doktora başvurup gerekli tedaviye başlamalarıdır.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker