Anne-Bebek

Bebeğim Pişik Oldu, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bebeklerde Pişik Problemi biliyoruz ki çok can sıkıcı oluyor. Hem anne hem de bebek için sıkıntılı bir durum. Hadi bebeklerde pişik problemi nasıl engellenir, bir bakalım.

Birçok anneler tarafından bebekleri ile ilgili en fazla maruz kalınan sorunlardan biri de bebeklerinin pişik olmasıdır. Ciddi bir sorun olmayan bu olumsuz durumun giderilmesi açısından annelerin yapması gereken basit uygulamalar bulunmaktadır.

Bebeklerde Pişik Problemi

Bebeğinizin Pişik Olması Durumunda Yapmanız Gerekenler Şunlardır;

Bebeğinizin pişik olması durumunda öncelikle panik yapmamanız ve sakin olmanız gerekmektedir. Çünkü bebeğinizin pişik olması son derece doğal bir durum olmakla birlikte bu sorununun kısa süreler içerisinde ortadan kalktığını bilmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin pişik olması durumunda, evde bazı uygulamalar sayesinde bebeğinizin pişik rahatsızlığını kolayca giderebilirsiniz.

Pişik Olan Bölgeye Vazelin Sürebilirsiniz

 • Bebek pişiklerinde başvurabileceğiniz etkili uygulamalardan biri hiç kuşkusuz ki vazelindir. Çünkü vazelin, bebeklerde meydana gelen pişiklerin hafifletilmesinde ve giderilmesinde oldukça faydalıdır. Elinize bir miktar vazelin alarak bebeğinizin pişik olan bölgesine hafif masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Pişik Olan Bölgeye Yoğurt Sürebilirsiniz

 • Bebek pişiklerinde etkili uygulamalardan biri de yoğurt uygulamasıdır. . Yapmanız gereken tek şey elinize bir miktar yoğurt alıp, bebeğinizin pişik olan bölgesi üzerinde hafif düzeyde sürmenizdir.

Bebek Pişik Kremi Kullanabilirsiniz

 • Bebeğinizin pişik rahatsızlığından kurtulması açısından evinizde bebek pişik kreminden de faydalabilirsiniz. Bebeklerde meydana gelen pişiklerin giderilmesinde etkili olan bebek pişik kremini de elinize bir miktar alarak bebeğinizin pişik oluşan bölgesi üzerine hafif masaj yaparak sürebilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Ne Zaman Geçer?

Yetişkinlerin cilt yapısına oranla hassas bir cilt yapısına sahip olan bebekler, bu özelliği sayesinde pişik rahatsızlığından genellikle 48 saat içerisinde kurtulmaktadırlar. Bu bakımdan bebeklerde pişik rahatsızlığı geçme süreci ortalama 48 saat ila 72 saat arasında olabilmektedir.

Bebeklerin Pişik Olmasının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerin pişik olmasına neden olabilen birçok olumsuz faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise şunlardır;

 • Bebeklerin terlemesi
 • Bebeklerin aşırı sıcak ortamlarda bulundurulması
 • Bebeklere dar kıyafetler giydirilmesi
 • Bebeklerin genel temizliğinin yeteri oranda yapılamaması gibi olumsuz faktörler, bebeklerde pişik rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Bebeklerde Pişik Oluşması Bebeklerde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olmaktadır?

Bebeklerde pişik rahatsızlığının meydana gelmesi, doğal olarak bebeklerde huzursuzluk durumunun da oluşmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan bebeklerde pişik rahatsızlığının meydana gelmesi, bebeklerde şu gibi olumsuz durumların da meydana gelmesine yol açabilmektedir.

 • Bebeklerin uyumada zorluk çekmesine
 • Bebeklerin sıklıkla ağlamasına
 • Bebeklerin yerinde duramamasına
 • Bebeklerin acı çekmesine
 • Bebeklerin beslenmek istememesine neden olabilmektedir.

Bebeklerde Pişik Rahatsızlığında Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bebeklerde pişik rahatsızlığı genellikle kısa süreli olup evde basit tedavi uygulamaları sayesinde kolayca geçebilmektedir. Ancak bebeklerde ciddi düzeyde meydana gelebilen pişiklerde yapılması gereken en mantıklı şey hemen doktora başvurulması ve tıbbi bakımdan tedavi alınmasıdır.

Tags

Related Articles

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker