Kadına Dair Ne Varsa...

Baş Ağrısı İçin Alternatif Yöntemler

0

Hayatında birkaç kez olsun baş ağrısı çekmemiş hiçbir kimse yoktur ve insanların bir bölümü de bu ağrıdan kurtulmak için doğal yöntemler arayışındadır. Baş ağrısı için alternatif yöntemler arayışında olan kişiler buradan vereceğimiz bilgileri değerlendirdiklerinde hiç ilaç içmeden de ağrıdan kurtulacaklardır. Migren ağrısı çekenler de bu verdiğimiz önerilerden yararlanabilirler. Bu şekilde ağrıdan kurtulacak ve yaşam kalitelerinin de yükseldiğini görebilecekler.

  • Lavanta yağı, lavantanın güzel kokusu kadar faydaları da insanlar içindir. Lavanta yağı içilmez ama kaynamış suyun içine birkaç damla damlatıldığında ve bu koklandığında içeriğindeki maddeler ile baş ağrısını geçirecektir.

  • Nane yağı da baş ağrısına iyi gelen özel yağlar arasında yer alır. Tıpkı lavana yağı gibi kaynar suyun içine damlatılarak su koklandığında baş ağrısı geçiren alternatif yöntemdir. Nanenin ferahlatıcı bir etkisi olmasının yanında ayrıca tıkalı olan sinüsleri de açmaktadır. Özellikle sinüziti olan kişilere bu yöntem tavsiye edilir.

  • Kahve içerek baş ağrısının önüne geçebilirsiniz. Özellikle migreni olan kişiler baş ağrısı başlayacağı zaman bunu anlarlar. Bunu anladığınızda siz de atalarımızın kullandığı taktiği deneyebilirsiniz. Bir fincan kahve içebilirsiniz yalnız kahve tüketimini çok abartmamak gerekiyor. Kahvenin fazla tüketilmesi içindeki kafein nedeniyle biraz gergin hissedilmesine neden olabilir.

  • Sıcak bir duş alın, baş ağrısını geçirmenin en pratik ve keyifli yolu sıcak bir su ile duş alınması olacaktır. Sıcak suyun oluşturacağı buharın solunması ile rahatlama hissi duyulacaktır. Özellikle sabah kalkarken baş ağrısı hissediliyorsa güne sıcak bir duş ile başlamak günü ağrısız geçirmeye yardımcı olacaktır.

  • Baş ağrısı nedenleri arasında en çok öne çıkan yetersiz su içilmesidir. Özellikle alkol alınan günlerin ertesinde yaşanan baş ağrısının nedeni çekilen susuzluktur. Sabah büyük bir bardak su içilmesinin ardından ise gün içinde de su tüketilmeye devam edilmesi halinde baş ağrısı geçecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise suyun çok soğuk içilmemesi gerekir.

  • Nefes alıp verin, günün yoğunluğu ve koşturmacası içinde insanlar bazen nefes alıp vermeyi unutabiliyor. Bu ise beyne yeterince oksijen gitmesini önlediğinden baş ağrısı çekilmesine neden Başınız ağrıdığında mümkünse açık havaya çıkmalı ve derin derin nefes almalısınız. Nefesi burundan alarak ağızdan vermeyi de unutmamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.