Kadına Dair Ne Varsa...

Bağışıklığı Güçlendiren Kış Yemekleri

0

Kış mevsimi bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücudun soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların sık geçirildiği bir dönemdir. Bu dönemi hastalıklara yakalanmadan geçirmek için ise bağışıklığın güçlendirilmesi gerekir. Bağışıklığı güçlendiren kış yemekleri de asıl olarak dengeli beslenmeyi de şart koşmaktadır. Dengeli sebze meyve ağırlıklı bir beslenme ile vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteinler yeterli miktarda alınacaktır.

Doğa müthiş bir denge içinde olduğunu da bizlere özellikle kış sebzelerinde A ve C vitaminin bolca olması ile bir kez daha kanıtlıyor. Her mevsim tüketilmesi gereken bir sebze olan brokoli çorbası ile kış sofralarının vazgeçilmezi olmalıdır. Yapılması kolay ve hızlı olan bu çorbayı çocuklarda çok sevecektir.

Sebzeli kış çorbası da sofralarda olması gereken bir lezzet olarak mutlaka tarifleriniz arasında yer almalıdır. İçinde pırasa, kereviz, havuç ve patates olan çorba vitamin açısından çok zengin olması ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır.

 Lahana sarması kış sebzelerinin arasında en çok sevilen olarak pek çok tarifi bulunur. Bu tarifler arasında ise lahana sarması ilk sırada yer alır. Özellikle kıymalı lahana sarması bütün aile tarafından çok sevilecektir ve sizden de sık sık yapmanız istenecektir.

Zeytinyağlı pırasa bu tarif çok lezzetli ve vitamin dolu olması kadar yemeğin pratik olarak hazırlanması ile kadınların favorisi olduğunu söylemek gerekir. Üzerine sıkılacak birkaç damla limon vitamin değerini arttıracağı gibi lezzetini de arttıracaktır.

Yoğurtlu ıspanak vitamin deposu olmasının yanında aynı zamanda demir içeriyor olmasıyla mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Ispanağı bol su ile yıkadıktan sonra biraz kavurduktan sonra üzerine dökeceğiniz yoğurt ile çok lezzetli bir yemeğin hazır olduğunu göreceksiniz. Ispanağı yoğurt ile sevmiyorsanız üzerine biraz limon sıkarak da yiyebilirsiniz.

Kıymalı karnabahar yemeği de kış mevsiminde bağışıklığı güçlendiren yemekler arasında yerini alır. Karnabahar, kıyma ve üzerine kırılan yumurta ile müthiş bir lezzet ortaya çıkacak ve çocuklarınızın gelişiminde de faydalı olacaktır. Karnabaharı daha hafif bir yemek olarak tüketmek isterseniz fırına da beşemal sos ile verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.