Anne-Bebek

Annelik Mucizesi: Emzirme

Annelik Mucizesi: Emzirme

Emzirme, anne ile bebek arasında yaşanan eşsiz bir andır. Emzirme esnasında anne ile bebek arasında biyolojik ve psikolojik olmak üzere güçlü bağlar kurulur. Eğer doğru değerlendirilir ise, emzirme dönemi anne ve bebeği için oldukça faydalı bir dönemdir.

Hem besin hem şifa

Emzirme eylemi, bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ayda ihtiyacı olan besini süt ile birlikte bebeğin almasını sağlar. Anne sütünde, bebeğe gereken bütün vitamin ve mineraller bulunur. 6. Aydan 2 yaşına kadar da ek besinler ile yine anne sütü bebeğin beslenme planının içine dâhil edilir. Her zaman hazırda bulunan, ısısı tam bebeğin ağzına göre olan, hafif şekerli, taptaze bir besin olan anne sütü, bebeğin acıktığı her an kolaylıkla ulaşabileceği bir gıdadır.

Anne sütü, bebeğin hastalanma riskini azaltmak üzere tasarlanmıştır. Enfeksiyon kapma olasılığını düşürür, var olan hastalığın daha hafif seyretmesini sağlar. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine de oldukça fayda sağlayan anne sütü, bebek beslenmesinde en önemli gıdadır.

Psikolojik bağın önemli unsuru

Emzirme, anne ile bebek arasında çok kıymetli olan anne bebek bağlanmasının sağlıklı bir şekilde kurulması için önemli bir araçtır. Yenidoğan bebekler ilk aylarında belirli bir mesafeden sonrasını çok az görürler. Cisimleri net görebilmek için 15 cm kadar bir uzaklıktan bakmaları gereklidir. İşte bir anne, bebeğini emzirirken, anne ile bebeğin bakışları arasındaki mesafe de yaklaşık olarak 15 cm’dir. Bebek, annenin memesini emerken, annenin gözlerine odaklanır. Anne ile bakışmalar esnasında anne bebek bağlanmasının önemli bir ayağı gelişir.

Ayrıca, meme, bir bebek için tüm dış dünya demektir. Bebek dış dünyada karşılaştığı ilk nesne memedir. Meme ile kurduğu bağlantı nasıl ise bebeğin ileride kuracağı bütün bağlantılar, anne memesi ile kurduğu ilişkinin türevleri olarak gelişecektir. Yani, bebeği ile güvenli bağlanma kurmuş ve ihtiyacı olduğunda ona gecikmeden ve yeterince süt vermiş bir anne ile kurulan bağ, bir insanın bütün hayatı için elde ettiği bir avantajdır.

Anne için oldukça faydalı

Emzirme, sadece bebek için değil anne için de oldukça faydalı bir eylemdir. Bir anne, her emzirmede yaklaşık 400 kalori verir. Bu da emziren anneleri, vücutlarının eski haline dönmesini ve kilo vermeyi kolaylaştıran bir unsurdur.

Emzirmenin annelere bir başka faydası ise, rahmin daha hızlı toparlanmasını sağlamasıdır. Her emzirme eyleminde, rahim belirli kasılmalar ile hareket eder ve eski haline daha hızlı döner.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker