Anne-BebekSağlık

Anne Sütü

Anne sütünün yararları o kadar nettir ki artık tartışılmaz bir konudur ancak anne sütünden bebeğe bazı ciddi hastalıkların virüslerinin geçebilme ihtimali de vardır. Doğumdan hemen sonra bebeklerini kucağına alan annelerden gelen kolostrum adlı ilk süt antikorlar içerdiği için bebek tarafından alınması çok önemsenmektedir. Emzirme olayının bebek ve anne üzerinde olumlu birçok etkisi bulunmaktadır. Hamile bayanlarda süt üretimi doğumdan önce başlamaktadır. Doğumdan sonra bebeğin emmesiyle artan süt içerdiği protein ve vitaminlerle, sindiriminin kolaylığıyla bebekler için mükemmel bir besindir. Annesini emen bebeklerin gelişimi daha sağlıklı olmakta, alerjik hastalıklara, ishale, prömoniye, diyabete, menenjite, astıma ve benzeri hastalıklara karşı korunmaktadır. Anne sütündeki kök hücreler de bebekte gereken bölgelere giderek doku ve organların tamirini yapmaktadır.

Anne Sütü Hakkında

Grip olsanız da emzirin

Sütle birlikte hastalıklara karşı koruyan antikorlar bebeğe geçtiği için ilk 6 aylarında bebekler mutlaka emzirilmelidir. Bu yüzden doktorlar annelere hasta olduklarında bile bebekleri emzirmelerini önermektedir. Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı da güçlendirmektedir ama gribe yakalanınca ne yapılmalı, emzirmeye devam edilmeli mi gibi birçok konu hasta oldukları zamanlarda anneleri endişelendirmektedir. Üst solunum yolları veya grip gibi hastalıklara yakalansa da bebeklerin emzirilmesine ara verilmemelidir. Grip gibi enfeksiyonların süt yoluyla bebeğe geçtiğini gösteren bulgular şu an için yoktur. Kusma, ishal gibi durumlarda bile el hijyenine dikkat edilerek bebek emzirilebilmektedir. Anne sütüyle bebeğe bu tür hastalıkların dışında kalan daha ciddi hastalıklara ait virüsler bulaşabilmektedir. Şimdi o hastalıkların neler olduğuna bakalım.

 

Tüberküloz bile engel değil

Annede tüberküloz varsa bir ağız maskesi takarak bebeğini emzirmelidir. Alkol, sigara gibi maddeler kullanılıyorsa zehirli maddeler süte karışıp bebeğe geçebilir ve zarar verebilir. Sigara içilmesi durumunda anne sütü kokacak, tadı değişecek, bebek emmek istemeyecektir. Fazla kahve ve çay, baharatlı yiyecekler tüketilmesi de önerilmemektedir. Annelerde aşağıdaki hastalıklar mevcutsa doktorlar emzirmesine izin vermeyecektir.

 

1-Kemoterapi ve madde bağımlılığı

 

Kanser olan bir anne vücuduna giren kimyasal ilaçlardan dolayı ne yazık ki bebeğini emzirmemelidir. Röntgen çektirmek gibi durumlarda da radyoaktif maddeyle karşılan anneleri n ve madde bağımlısı olan kadınların da bebeklerini emzirmeleri sakıncalıdır.

 

2-Suçiçeği

 

Suçiçeği hastalığı yaşayan bir anne de bebeğini emziremez.

 

3-AIDS

 

Hala kesin çaresi bulunamamış olan AIDS hastası olan annelerin bebekleri de sütten mahrum kalmaktadır. AIDS bir virüs hastalığıdır. AIDS’e sebep olan HIV virüsünü taşıyan anneler bebeğine meme vermemelidir.

 

4-Hepatit C

 

Hepatit C’si olan annelerin meme başında kanamalı çatlaklar da varsa taşıdığı virüs bebeğe de geçebilir.

 

5-Galaktosemi

 

Anne sütü emen bebeğe sütte bulunan galaktoz şekeri geçmektedir. Aldığı galaktozu glikoza dönüştüremeyecek şekilde doğmuş olan bebekler maalesef anne sütüyle değil galaktoz içermeyen, bitkisel kökenli hazır mamayla beslenmelidir.

 

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker