Kadına Dair Ne Varsa...

Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artıran Besinler

0

Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artıran Besinler
Emzirme döneminde birçok anne, sütünün azlığından şikâyet ederek anne sütü nasıl artar? Sorusuna cevap aramaktadır. Anne sütünü artıran besinler sayesinde, süt azlığı sorununu önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebekler için en önemli besin kaynağı olan anne sütü, bazı yiyeceklerin tüketimi ile artırılmaktadır. Sütün artmasına yardımcı olan yiyeceklerin dışında, farklı yöntemler de yine anne sütünün artmasına sebep olmaktadır.

Bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını en sağlıklı bir şekilde karşılayacak tek kaynağın anne sütü olması, özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bu sütün önemini ortaya koymaktadır.
Bebeğin anne sütüne alternatif olarak farklı şekillerde beslenmesi mümkün olsa da hiçbir besin kaynağı bu sütün yerini tutamaz. Bu nedenle mutlaka imkânlar dâhilinde, bebeğinizi anne sütü ile beslemeniz tavsiye edilir.

Sütün dışında bebeği emzirmenin faydaları arasında anne bebek ilişkisinin kuvvetlenmesi ve daha birçok yararının bulunması, ilk 6 ay ve hatta mümkünse daha uzun süre bebeğin emzirilmesinin, bebek sağlığı açısından önemli olduğunu göstermektedir.

Anne Sütü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hamilelik döneminden başlayarak doğum ve sonrasındaki sürece kadar kadının vücudunda doğal olarak üretilen süttür. Bebeğe ve anneye birçok faydası olduğu gibi, anne sütünün çeşitli şekillerde kullanıldığı da bilinmektedir.
Cilt üzerinde kullanıldığında, cilde faydalarının olduğu da görülmüştür. Ancak bu mucizevî sütünü asıl etkileri, bebeğin sağlıklı gelişimi üzerinde olmaktadır.

Anne sütünün bebek üzerindeki faydaları, kısaca şunlardır;

 • Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddeleri, anne sütünde mevcuttur.
 • Bebeklerin diş ve kemik gelişimi için inanılmaz faydaları sahiptir.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerin sütten kesildikten sonra yaşam boyunca daha sağlıklı oldukları görülmüştür.
 • Bebeğin beyin ve vücut gelişimi, bu süt ile beslenenlerde daha sağlıklı olarak ilerlemektedir.
 • Zihinsel fonksiyonların artmasına yardımcı olur.
 • Bebekte üst solunum yolu rahatsızlıklarının görülme riskini en aza indirir.
 • Hayat boyunca kalp ve damar rahatsızlıklarının ortaya çıkma riski en aza iner.
 • Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenerek enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kısacası anne sütünde, bebeğin beslenme ve sağlık için ihtiyaç duyabileceği her türlü besin yaratılış itibariyle bulunmaktadır.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anne sütünün artması için tüketebileceğiniz, birçok yiyecek ve içecek bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları, şunlardır;

Düzenli su tüketimi
Su sağlığımız açısından en önemli içecek olduğu gibi, emziren annelerin sütünün artmasında da oldukça etkilidir. Eskiden anne sütünün artması için emziren kişilere bol tuzlu pilav yedirildiği bilinmektedir. Bunun nedeni ise emziren annenin, daha fazla susamasını sağlayarak sütünün artmasına etki etmektir.

Havuç
A vitamini ve mineraller bakımından zengin olan havuç, emziren kadınlarda sütün artması için önemli bir etkiye sahiptir. Düzenli tüketildiğinde, anne sütünün artmasına faydaları olduğu gibi, süt kalitesine de etki ettiği bilinmektedir.

Kırmızı pancar
Anne sütünün artmasına yardımcı olduğu için, kırmızı pancar özellikle kırsal kesimde emziren kadınların da fazla tükettiği besin maddeleri arasındadır. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi daha çok haşlanarak veya salatalar içerisinde tüketilen kırmızı pancarın, süt arttırıcı yönleri bulunmaktadır.

Kayısı

Emzirme sürecinde annenin hormonlarında düzenleyici etkiye sahip olan kayısı, lif bakımından da zengin yiyecekler arasındadır.

Beyaz üzüm
Kükürt, demir, fosfor ve kalsiyum gibi çeşitli mineraller bakımından zengin olan beyaz üzüm, aynı zamanda vitaminler bakımından da zengindir. Beyaz üzümün düzenli olarak bu süreçte tüketilmesi, sütün artmasına yardımcı olur.

Sarımsak
Doğal antibiyotik özelliklere sahip olan sarımsak faydaları ile sağlık açısından tüketilen besinler arasında olup, anne sütünün artmasına da yardımcı olmaktadır.

Kuruyemiş çeşitleri
Özellikle incir, fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler, bu süreçte tüketilmelidir.

Çörek otu tohumu
Emzirme döneminde düzenli olarak tüketilmesi halinde, sütün artmasına ve anne sağlığına faydaları olduğu bilinmektedir.

Bitki çayları
Papatya çayı, zencefil, ısırgan otu çayı ve rezene çayı gibi birçok bitki çayının, sütün artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Somon balığı ve diğer balıklar
Dip balıklar yüksek cıva içeriği nedeniyle tavsiye edilmezken, somon balığı türündeki balıkların artırıcı özelliklere sahip yiyecekler arasında olduğu görülmektedir.

Yulaf
Anne sütünü artıran besinler arasında tavsiye edilen yulaf, bu süreçte sakinleştirici etkisi ile de faydaları bulunan besinler arasındadır. Yulaf ayrıca güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, toksinlerin atılmasında da önemli bir yardımcıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler
Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler düzenli tüketildiğinde, emzirme sürecinde annenin ihtiyacı olan enerjiyi karşılar hem de bebeğin ihtiyacı olan sütün artmasını sağlar.

Semizotu, roka, maydanoz, dereotu, ıspanak, karalâhana, marul ve ısırgan gibi yeşil yapraklılar olmak üzere, tüm yeşil yapraklı sebzeleri bu süreçte çekinmeden tüketebilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Artar? Diğer Tavsiyeler

Sütünüzün artması için tüketebileceğiniz besinler dışında, yaşam koşullarınız da yapacağınız sağlıklı değişikliklerde buna katkı verecektir. Bunun için yapmanız gereken şeylerden bazıları şunlardır;

 • Düzenli olarak emzirmek, sütün artmasına yardımcı olur.
 • Emzirirken mutlaka doğru pozisyon kullanılmalı, bebeği tutarken rahat olması sağlanmalıdır.
 • Bu süreçte psikolojinizi sağlıklı tutmaya önem vermeniz ve stres ile mücadele etmeniz, sütün daha çok gelmesine yardımcı olur.
 • Yukarıda sayılan besinlerin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme alışkanlıklarına sahip olmak önemlidir.
 • Gereksiz ilaç kullanımlarından kesinlikle uzak durulmalı, sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.
 • Hafif egzersizler yapmak bu süreçte daha büyük bir öneme sahiptir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.