Aile

Ailenize Daha Fazla Zaman Ayırın

Ev işleri, planlı faaliyetler, okul, iş derken, bunlara ayırdığınız zaman sebebiyle ailenizle yeterince ilgilenemediğiniz, zaman ayıramadığınız hayatın bir gerçeğidir. En yakınınızda olan sevdiğiniz insanlarla derin ve tatmin edici bağlantılarınızı koruyabilmek için onlara zaman ayırmaya çalışın. Ailenize yeteri kadar zaman ayırabilmenin zor olduğunu biliyoruz. Bu sebeple burada birkaç küçük ipucu vermeye çalışacağız.

Ev işleri, planlı faaliyetler, okul, iş derken, bunlara ayırdığınız zaman sebebiyle ailenizle yeterince ilgilenemediğiniz, zaman ayıramadığınız hayatın bir gerçeğidir. En yakınınızda olan sevdiğiniz insanlarla derin ve tatmin edici bağlantılarınızı koruyabilmek için onlara zaman ayırmaya çalışın. Ailenize yeteri kadar zaman ayırabilmenin zor olduğunu biliyoruz. Bu sebeple burada birkaç küçük ipucu vermeye çalışacağız.

Delege Etmeyi Öğrenin

Evin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için bazı ev işlerinin yapılması zorunluluktur. Kadınların ev işleri için erkeklere göre daha fazla zaman ayırmak zorunda olduğu bir gerçektir. Hatta ülkemizdeki birçok ailede bu yük tamamen kadının sırtındadır.

İster çamaşırları katlayın, ister bulaşık yıkayın veya evi süpürün, ister yemek hazırlayın, bu işleri diğer aile fertleriyle beraber yapabilmenin yollarını araştırın. İşler elbirliği ile çok daha kısa sürede tamamlanacaktır. Ev işlerinden kurtardığınız sürenin, ailenizle birlikte daha fazla zaman geçirebilmek için gayet verimli bir yol olduğunu göreceksiniz.

Bütçenizi kontrol edin. Yapılması gereken ev işlerinin bazılarının başkalarına yaptırılıp yaptırılamayacağını inceleyin. Belki de temizliği yapması veya yemeği hazırlaması için başka birilerini kiralama şansınız olabilir. Zaman ayırmak zorunda olduğunuz bazı işlerden bu yolla kurtulabileceğiniz herhangi bir tanesi, ailenizle daha kaliteli zaman geçirebilmenize katkı sağlayacaktır.

 

Çocukları Dahil Edin

Ebeveynlerin görevlerinden biri, çocuklarını bağımsız ve faydalı yetişkinler haline getirebilmektir. Çocuğunuza yaşına uygun işleri seçin ve bu işleri nasıl yapabileceğini ona öğretmek için zaman ayırın. Bu yolla çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirirken, aynı zamanda onların da kendi kendine yeterli bireyler haline gelmesine fayda sağlayacaktır. Çocuklarınız ne yapabileceğini öğrendikten sonra ev işleriniz daha düzgün yürüyecek ve ailenizle daha kaliteli zaman geçirebileceksiniz.

Yemeği birlikte yiyin

Akşam yemeklerini birlikte yemeye özen gösterin. Ebeveynleriyle günlük olarak yemek yiyen çocuklar hem davranışsal hem de akademik olarak okulda daha mutlu olma ve daha iyi olma eğilimindedir. Yemek vakitlerini çocuklarınızı daha iyi tanıyabilmek için bir fırsat olarak düşünün. Onlara günlerinin en iyi ve en kötü geçen bölümlerini sorabilir, arkadaşları ve okulda en sevdikleri ve sevmedikleri konular hakkında bilgi edinin. Sonunda onların, birlikte yemeyi önemsemeyen ailelerin çocuklarına göre daha iyi ve daha hızlı geliştiklerini göreceksiniz.

Eşinizle bir arada olun

Eşinizle bir arada zaman geçirmeniz, çocuklarınızın kendilerine zaman ayırabilmeleri için iyi bir örnek oluşturmaktadır. Eşinizle ilişkileriniz güçlü ise hayat mücadelesinde de daha güçlü ve sarsılmaz olabilirsiniz.

Siz yanlarında olmadan çocuklarınızın kendilerine zaman ayırabilmelerine fırsat veriyor olmanız, onların kardeşler olarak bir arada olmalarına ve kardeşlik ilişkilerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Planlama Yapın

Hiçbir şekilde başka aktivitelerle çakışmasına fırsat vermeyecek şekilde, ailenizle beraber geçirebileceğiniz bir zaman ayarlayın. Ayarladığınız bu zaman parçasını, toplantı, randevu veya başka bir faaliyet için feda etmeyin. Evde kalın ve bu zamanı kendinize ve ailenize ayırın. Belki yakın çevrede gezilebilecek bir yerlere gidebilirsiniz veya çocuklarınızın o gün yapılacak etkinlik için yol göstermesine izin verin.

Neyi seçerseniz seçin, başka bir şeyin, birlikte vakit geçirme zamanınızı engellemesine izin vermeyin.

Tatilinizi Kullanın

Birçoğumuz iş yerinde hak ettiğimiz izin zamanlarını kullanmıyoruz veya değerlendirmiyoruz.  İşten uzaklaşıp, ailemizle zaman geçirebilmemiz için olan bu fırsatı değerlendirelim. Bütçe durumunuza göre mükemmel bir tatil mekanına da gidebilirsiniz, bir haftalığına bir kulübe de kiralayabilirsiniz fark etmez. Ancak izin zamanlarınızın boşa gitmesine izin vermeyin. Tatilleriniz aile bağlarınızı güçlendirecektir.

Elektronik cihazları kapatın

Hem çocuklar hem de aileler, tablet ve telefonlarına yapışmış durumdalar. Oyunlar, bire bir iletişimi öldürecek noktaya geldi. Tercihen akşam saatlerinde, elektronik cihazlarınızı kapatacağınız bir zaman aralığı belirleyin. Bu süre zarfında iletişiminizin ne kadar ilerlediğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Tags

Related Articles

3 Comments

  1. Neleri kazanmak için neleri feda ettiğinizin farkına varsak, hayatı daha farklı yaşardık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker