Kadına Dair Ne Varsa...

Aile içi şiddette çocuklar etkilenir mi?

0

Aile içi şiddete çağımızın hastalığı desek yalan olmaz. Bu şiddet kime yöneltilmiş olursa olsun o evde yaşayan her birey bu şiddetten farklı farklı şekillerde etkilenmektedir. Aile içi şiddetin çoğunlukla kadınlara ve yöneldiği de bilinen bir gerçektir. Şiddet sadece fiziksel olarak uygulanmamaktadır maalesef birçok farklı çeşidi vardır. Bunlardan en fazla karşılaşılan bir diğeri psikolojik şiddet denilen kişinin sürekli aşağılanması şeklinde ortaya çıkan şeklidir.

Psikolojik şiddet de en az fiziksel şiddet kadar kişileri yaralamaktadır. Yine bu iki şiddet türünün de özellikle hanelerde gerçekleştiği de bilinen bir gerçektir. Bir ailede yaşayan her birey buna çocuklar da dahil maalesef bu şiddetten etkilenmektedir.


Çocuklara yöneltilen şiddet

Psikolojik şiddet türü çocuklara en fazla yöneltilen şiddet türüdür. Psikolojik şiddet asıl olarak bir saldırganlık türüdür. Ancak içeriği farklı şekilde yöneltilmektedir.  Mağdur olan kişi duygusal olarak sindirilir ve aşağılanır kişiye yaptırım uygulayarak veya cezalandırarak toplumdan soyutlamak için baskı uygulanan bir saldırganlık biçimidir. Bu çoğunlukla duygusal ilişkilerde, aile içinde ve iş yerlerinde görülmektedir.

Mağdur kişiyi sürekli eleştirme, değersizlik duygusu uyandırma, kişinin hareketlerini giyimini başkasıyla olan ilişkilerini sürekli denetleme olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık rastlanan ancak en zor önlenen şiddet türüdür. Aha çok kadına ve çocuğa yönelen bir saldırganlık biçimidir maalesef.


Aile içi şiddet

Aile içi şiddet ile ilgili sık sık yayınlarla ve haberlerle karşılaşsak da bu genellikle şiddetin sonuçlarıyla ilgili okuduğumuz ve duyduğumuz şeyler olmaktadır. Hanede yaşanan olayların sonuçlarını bilmekteyiz çoğu zaman bu sürecin nasıl ilerlediğiyle ilgi bilgi edinemiyoruz. Ancak günümüzde fiziksel şiddete dönüşmeden önce belirtiler gösterme şekli psikolojik şiddettir.

Günümüzde artık psikolojik şiddetin şekli ve boyutlara ortaya çıkmıştır. Artık bununla ilgili de sık sık yayınlara yer verilmektedir. Bu yüzden artık psikolojik şiddetin uygulanma yöntemlerini ve sık sık kadınlara ve çocuklara yöneltildiğini bilmekteyiz. Bu bilinçlenme aile içi şiddetten çocukların da çokça etkilendiğini ortaya koymaktadır. Aile içi şiddetin de fiziksel şiddetin de sinyallerini psikolojik şiddet vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.