Sağlık

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler

Adet dönemlerinde ağrılardan çok fazla şikayetçi olan kadınların bu sıkıntılarını geçirmek için ilaç tedavisinin dışında başka önemler de vardır. Adet sancısına iyi gelen yöntemler arasında öncelikle ağrı kesici ilaçlar ve gelirken önemli olan bu ağrının meydana gelme sebebini tespit edip bu nedene göre doğru tedavinin yapılmasıdır.

Adet Sancısının Nedenler Nelerdir?

Adet sancıları, vücudun bu döneminde meydana gelen kasılmalarla birlikte prostaglandin hormonunun salgılanmasına bağlıdır. Yani, az veya çok salgılanması adet ağrılarına sebep olur.

 

Adet ağrısı genelde adet döneminden bir kaç gün evvel başlar ve adet döneminin sonuna kadarda kesintisiz devam eder. Stres, aşırı kanama, hormonal sorunlar ve polikistik over sendromu gibi durumlar da adet sancısına neden olan etkenlerdendir. Adet sancısına iyi gelen yöntemler arasından size en uygun olanını seçmeniz ağrılarınızı hafifletmede büyük rol oynayacaktır.

Öncelikle bir havluyu ısıtarak karın bölgesinize yavaşça koyun. Yarım saat kadar bekleterek ağrınızın geçmesini sağlayın. Adet öncesi ve adet döneminde ağır fiziksel güce gerek olan işlerden uzak durmanız tavsiye edilirken kendinizi çok fazla yormamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, sancılarınızın şiddetlendiği anda ılık bir duş ya da sıcak su torbası kullanmalısınız. Gün içerisinde hafif bir yürüyüşün yapılması, adet sancısını epey hafifletebilir. Adet sancısına iyi gelen yöntemler arasında en çok tercih edilen yöntem ise bitki çayı tüketimidir. Başta adaçayı, ıhlamur, rezene, melisa, nane, kuşburnu ve kekik çayları sizi gevşeterek rahatlamanızı sağlarken aynı zamanda sancılarınızın geçmesini destekleyecektir

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker