Kadına Dair Ne Varsa...

Âdet Kanamasını Durdurmak İçin Tarçın Kullanımı

0

Âdet Kanamasını Durdurmak İçin Tarçın Kullanımı

Âdet kanamasını durdurmak için tarçın kullanımı, kimilerinin uyguladığı yöntemlerden biridir. Kanamanın durdurulması için kullanılan tarçın, sağlık açısından da farklı faydalarıyla öne çıkan baharatlar arasındadır. Tarçın kullanan kadınların yorumları, hormon düzeyi uygun olması halinde kanamayı durdurduğu yönünde yapılmaktadır.

Tarçınlı Su Adeti Geciktirir mi?

Âdet kanamasını durdurmak için tarçın kullanımı, kimilerinin uyguladığı yöntemlerden biridir. Kanamanın durdurulması için kullanılan tarçın, sağlık açısından da farklı faydalarıyla öne çıkan baharatlar arasındadır. Tarçın kullanan kadınların yorumları, hormon düzeyi uygun olması halinde kanamayı durdurduğu yönünde yapılmaktadır.

Adet Kanamasını Durdurmak İçin Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçınlı su adet keser mi? Sorusu, hanımların sıklıkla sorduğu sorular arasındadır. Öncelikle tarçınlı süt veya suyun, adeti kesici olduğunu belirtelim. Birçok kadında bu yönde sorunsuz sonuçlar alındığı, tarçınlı su kullananların yorumları ile görülmektedir. Birçok kişi yorumlarında tarçın içtim adet olamıyorum şeklinde yorumlar yapmaktadır.
Bir su bardağı suyun içerisine 1 çubuk tarçın koyduktan sonra, 15 dakikalık süre boyunca suyun içerisinde bekleyerek tarçının dinlenip yumuşamasını sağlayın. Elde edeceğiniz tarçınlı suyu her gün 2 bardak olacak şekilde tüketmeniz halinde, adet gecikmesi veya kesilmesinin yaşandığını görebilirsiniz.

Aynı işlemi toz tarçın ile de yapmak mümkündür. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyip birkaç dakika beklettikten sonra, elde ettiğiniz size özel karışımı içerek tüketebilirsiniz.

Karışımı yaparken suyu kaynatmak yerine suyun ılık olması, tarçının etkisini artırmak için daha faydalı bir seçim olacaktır. Tercihinize göre içerisine birkaç damla limon damlatarak, ayrı bir tat ile tarçını içebilirsiniz.

Farklı ve en yaygın kullanım şekillerinden biri de bir tatlı kaşığı kadar toz tarçının kaşıkla alındıktan sonra süt veya su ile yutulmasıdır. Bu yöntemde adetin kesilmesi için etkili olan seçenekler arasındadır.

Adetin Son Günlerinde Tarçın Kanamayı Keser

Özellikle Âdet kanamasının son günlerine doğru gelen lekelenme ve kanamalarda oldukça etkili olan tarçınlı su veya tarçınlı süt, aşırıya gidilmeden tüketilmelidir.
Bu baharat her ne kadar regl kanaması için kullanılsa da adetliyken tarçınlı süt veya su kullanımında aşırıya gidilmesi, farklı sorunlara yol açabileceği için aşırı kullanılmamalıdır.

Tarçın Kullanmak Adeti Kaç Gün Geciktirir?

Kişinin hormonal yapısına göre kaç regl sürecinin kaç gün gecikeceği farklılık gösteriyor olsa da bazı kadınlarda 4-5 gün, bazılarında ise 1 haftaya kadar gecikme yaşanması görülmektedir.

Tarçın Ne Zaman Kullanılmalı?

Regl döneminden önce kullanmaya başlayabileceğiniz gibi, bu süreçte de kullanabilirsiniz. Günde 2 defa olmak üzere yukarıdaki kullanım şekillerini 3-4 saat arayla yaptığınızda, etkili sonuç alabilmeniz mümkün olacaktır.

Kimyasallardan Uzak Durun

Adet gecikmesi ve kesilmesi için birçok kimyasal ilaç tarzı yöntem bulunsa da nihayetinde kimyasal içeriği bulundukları için doğurganlığa zarar verme ihtimalleri olabilmektedir. Hepsi olmasa da bazı kimyasal içerikli ürünlerin zararları, zannedildiğinden çok daha fazla olabilir.

Adet döngüsünün gecikmesi için kullanabileceğiniz bu baharat ise tamamen doğal bir yöntem olması nedeniyle, tarçına karşı herhangi bir alerjiniz yoksa kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sağlığa diğer faydalarını da hesaba katarsak, adet döneminde tarçın kullanımı daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Adetin Kesilmesi İçin Diğer Doğal Yöntemler

Faydalı Bir Yöntem: Kişniş Tohumu

4-5 tatlı kaşığı kişniş tohumunu 1 bardak suya koyarak, 4-5 saat bekletin. Daha sonra günlük 2 defa bu suyu tüketerek, gecikmenin yaşanmasını sağlayabilirsiniz.

Etkisi Biliniyor: Ahududu

Âdet kanaması gecikmesine yardımcı olan şeylerden biri olan ahududu yapraklarıyla bitki çayı demleyerek tüketmeniz faydalı olacaktır. Ancak tarçın kadar faydası olmasa da düzenli kullanımlarda, ahududu yapraklarının yararlı olduğu bilinmektedir.

Zencefil Süt ve Tarçın Karışımı

Tarçını su ile tüketmenin yanı sıra, süt ile tüketerek de âdet kanamanızın kesilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tarçının âdet kanaması üzerindeki doğal etkisi bilinirken, süt ve zencefil sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etki göstererek bu üçlünün daha faydalı olmasını sağlamaktadır. Üstelik zencefilin, adet ağrıları üzerindeki etkileri de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kanama takvimi yaklaşırken 1 hafta önce bu karışımı kullanmanızın, aşırı âdet kanamasını durdurmaya yönelik etkileri olduğu bilinmektedir.

Kanamayı Durdurmak için İlaç Kullanılabilir mi?

Eğer ki önemli bir gerekçeniz yoksa, mümkün olduğunca kimyasal ilaçlardan uzak durmanızda fayda var. Çünkü kadınlarda regl dönemi, doğurganlık sürecinin ergenlikten menopoza kadar devam eden doğal bir sürecidir.

Önemli gerekçelerle kanamanın kesilmesini isteyenler ise daha çok doğal yollara başvurmalı, doktor izni olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalıdır.

Tarçın Kullanarak Adet Gecikmesi Yaşayanların Yorumları

Zehra: “Regl döneminden 5 gün önce kullanmaya başladım ve normal kanamanın görülmesi gereken süreçte de devam ettim. 6 gün adetim gecikti.”

Sinem: “Selamlar Antalya’dan. Âdet kanamasının gecikmesi için kullandığım tarçın, bir hayli işime yaradı. Aşırı kullanmasam da bazı günler 1 bazı günler ise 3 fincan toz ve çubuk tarçın kullandığımda sonuçlara ulaştım.”

Hatice: “Düzenli kullanımlarda etkili olduğunu görmüş oldum. Bende tarçın adet geciktirir mi? Sorusuna cevap ararken internetten yorumları görünce denemeye karar verdim ve iyi ki denemişim.”

Berna: “Aşırı olan her şey zararlıdır. Eğer alerjiniz yoksa gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yine de kronik rahatsızlıkları bulunanların doktor tavsiyesi alması bana göre faydalı olacaktır.”

Sizde tarçın kullanmayı düşünüyor veya kullananlar arasında yer alıyorsanız, yorum kısmından düşüncelerinizi ve etkilerinizi diğer kullanıcılarımız için paylaşabilir ve küçük bir yorum ile sitemize katkı sunabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.