Sağlık

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet genç kızlığa geçişte her kadında olan doğa bir süreçtir. Yumurtalıkların gelişerek her ay düzenli olarak yenilenmesini sağlayan ve doğurganlığı ifade eden adet süreci her bünyede farlılık gösterebilmektedir. Adet düzeni 28 günde bir tekrarlayabilen ve ortalama 4- 5 gün süren bir süreçtir. Bu dönemde kadınların vücutlarında hormonlardan kaynaklı değişimler söz konusu olabilmektedir. 28 günde bir yenilenen adet döngüsü bazı sebeplerden dolayı düzensizleşebilmektedir.

Yetişkinliğe ilk adımlardan biri sayılan adet görme belli dönemlerde ve adeti etkileyici sebeplerden dolayı düzensiz adet görme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum genellikle stres kaynaklı ve ilaç kullanımına bağlı sebepler olarak bilinmektedir.

Adet gecikmesinin bir çok sebebi bulunabilir. Yaşam koşullarından dolayı stresli bir hayat, kullanılan ilaç ya da farklı destek ürünleri, hormon tedavileri, adet geciktirici ilaçlar, bünyeye bağlı anormallikler ve kişinin yapısı adet gecikmesine sebep olabilmektedir.

Kadınların gelişimi hormonlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu durum kadınların adet gecikmesine oldukça büyük sebep olur. Kullanılan hormon ilaçları da vücudun tüm dengesini bozarak adet düzeninin değişmesine sebep olabilmektedir. Son görülen adet üzerinden uzun zamanın geçmesi ve hala adet görememe adet gecikmesini ifade edebilir. Bunun yanı sıra birkaç günlük gecikme olabilir. Adet gecikmesine sebep olan diğer bir etken ise gebeliktir. Genellikle kadınlar hamile olduklarının farkına varmazlar ve özellikle ilk gebeliklerde bu oran fazladır. Gebe olduğu halde bundan habersiz olan kişi adetinin geciktiğini düşünebilir.

Adet gecikmesi kişi de strese bağlı olarak gerçekleşebilir. Kadın vücudu çevresindeki bir çok şeyden çok çabuk etkilenen yapıdadır. Bu da tüm olması gereken vücut fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Daha sağlıklı adet düzeni için çeşiti ilaç kullanımları yapılmaktadır. Özellikle kişinin çevresinde bulunan stres kaynaklarından uzak kalması gerekmektedir.

Adet gecikmesi hemen her kadında mutlaka olabilen bir durumdur. Ayrıca menopoz başlangıcında kadınların adet gecikmesi de söz konusu olabilmektedir. Menopoz döneminde kadınlarda hem adet düzensizliği hem de stres yapabilmektedir. Bu durumda da hasta çeşitli destekleyici ilaç kullanımına başlayabilmektedir. Adet düzensizliği kişinin yaş, kilo, hormon ve hayat şartlarına göre meydana gelebilmektedir.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker