Sağlık

10 Adımda Uyku Problemine Son

Uyku Problemine Son vermek istemez misiniz? Yapmanız gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

10 Adımda Uyku Problemlerimize Son Verelim

İyi ve derin bir gece uykusunun yeri hiçbir şekilde doldurulamaz. Kimi insan daha azıyla yaşamanı sürdürebilse de, genel olarak 6 ile 8 saat arası uykuya ihtiyacımız vardır. Uykumuzu alamadığımız zamanlar, yorgun ve agresif oluruz. Tıpkı sulamaya unuttuğumuz bir çiçek gibi solgun görünürüz. Uykusuzluk, güzelliğimize atılmış çok büyük bir darbedir. Çünkü uyku süreci, vücudun kendi kendini onardığı bir süreçtir. Güzellik uykusu teriminin çıkış noktası da budur. Yeterince uyumadığımız zamanlar beynimiz düzgün çalışamaz. Vücudumuz kendini yenileyemediği için hem kilo alır, hem de enfeksiyonlara açılır. Bu yazı, on adımda uyku problemlerinize son verecek, güne mutlu ve huzurlu başlamanızı sağlayacaktır.

1. Bir Düzene Oturtun

Uyku olayını rutine bağlamak en garantili yoldur. Hafta sonlarını uykuyla geçirmek, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Çünkü kurduğunuz düzeni aksatır. İlle de çok uyumak istiyorsanız, rutini aştığınız süre maksimum bir saatle sınırlı kalsın.

2. Kulak Tıpası Satın Alın

Etrafınızdaki sesler yüzünden uyumakta zorlanıyorsanız kulak tıpası satın alabilirsiniz. Aksi takdirde sersemlemiş bir durumda uyanırsınız.

3. Lavantayı Deneyin

Bu yöntemi, annenizden duymuş olabilirsiniz. Muhtemelen ona da anneanneniz anlatmıştır. Her ne kadar geleneksel bir yöntem olsa da, uyku problemini çözdüğü, bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Yastığınızın içine kurumuş lavanta çiçeği serpiştirebilirsiniz.

4. Doğru Beslenin

Beslenmeniz uyku düzeninizi destekler biçimde olsun. Akşam yemeklerini fazla kaçırmayın. Balık ya da sebze ideal olandır. Yine de, yatmadan önce birkaç küçük kraker atıştırmak iyi gelecektir. Çünkü karbonhidratlar serotin, başka bir deyişle mutluluk hormonunu artırır. Vücudunuzun gevşemesine ve daha rahat uyuyabilmenize sebep olur.

5. Yatak Odasını Sadece Uyumak İçin Kullanın

Yatakta çalışmak, ya da yemek yapılabilecek en büyük yanlışlardır. Ve sakın odanızda televizyon bulundurmayın.

6. Doğru Pozisyon Seçin

Cenin pozisyonu en iyisidir. Kanın damarlarınızda daha rahat dolaşmasına neden olur.

7. Yatak Odanızı Havalandırın

Çarşaflarınızı sık sık değiştirin. Yatarken rahat giysiler giymeyi tercih edin. Hava sıcaksa pencerenizi açık bırakın. Yüksek ısı, uyumanızı zorlaştırır.

8. Gaz Yapan Yiyeceklere Dikkat

Gaza yatkınsanız, gaz yapan yiyecekler uyumanızı zorlaştırabilir. Akşamları lahana ve brokoli tüketmeyin.

9. Baş Ucunuzda Not Defteri Bulundurun

Uykusuzluğun en büyük nedeni kafanızdaki sayısız düşüncedir. Geceleri aklınıza takılan şeyleri not alıp onlardan kurtulmayı deneyin.

10. Kendinizi Rahat Bırakın

Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan vererek gevşemeye çalışın. Kaslarınızı rahat bırakın. Bedeninizde kasılmış kaslar varsa sıkıp gevşetmek uyku probleminizi aşma konusunda işe yarayacaktır.

Tags

Related Articles

One Comment

  1. çok şükür uyku problemim yok 🙂 bi yattım mı hiç uyanmadan sabah kalkıyorum direk. 8 saat falan uyurum genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker