Diyet

10 Adımda Sağlıklı Kilo Verme

Fazla kilolar birçoğumuzun problemi. Kilo vermek istiyoruz elbette. Ama önemli olanın Sağlıklı Kilo Verme olduğunu unutmamalıyız.

10 Adımda Sağlıklı Kilo Verme

Şok diyetler yapmanıza rağmen kilo veremiyor, ya da verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alıyorsanız bu yazı tam size göre. Muhtemelen yaptığınız diyetler sizi yiyecek yeme isteğinden uzaklaştırmak yerine, aklınızın daha çok yiyeceklerde takılı kalmasına neden olmuştur. Bu durumda beyninizi diyet yaptığınız fikrinden uzaklaştırıp sağlıklı beslenmeye odaklanmanız en doğru olan.

1. Kahvaltı En Önemli Öğündür: Kahvaltı yapmamak daha az yemenizi sağlamaz. Aksine metabolizmayı harekete geçirir. Üstelik sabahları aldığınız besinleri daha kolay yakarsınız.

2. Sofranızı Lifli Gıdalarla Zenginleştirin: Kepekli yiyecekler, tam tahıl unundan yapılmış makarna ve ekmekler ve yüksek lif içeren sebze ve meyveler tercih edin.

3. Öğün Sayısını Artırın: Böylece kan şekerinizi kontrol altında tutmuş olursunuz. Acıkıp sağlıksız besinlere saldırmak yerine, sağlıklı besinlerle ara öğünler oluşturun.

4. Porsiyonlarınızı Küçültün: Karbonhidrat ve proteinde ölçünüz avuç içi olsun. Bunu geçmemeye dikkat edin. Sebze ve meyveyi daha fazla yiyebilirsiniz.

5. Yemeklerle Birlikte Alkol Tüketmeyin: Alkollü içeceklerin kalorilerinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Yemekle birlikte tüketirseniz aldığınız kalori miktarı ikiye katlar. Alkol yerine vücudunuz için daha yararlı besinleri tercih etmek, sağlıklı kilo vermede önemlidir.

6. Lokmalarınızı Daha Çok Çiğneyin: Lokmalarınızı daha çok çiğnerseniz hem sindirimi daha kolay olacak, hem de yavaş yemiş olacaksınız. Midenizin beyninize toklu mesajı göndermesi 20 dakika sürer. Yemeğiniz 10 dakika içinde bitmişse, kendinizi hala aç hissedersiniz.

7. Markete Aç Gitmeyin: Karnınızın açsa, sepetinizi abur cuburla doldurma ihtimaliniz çok büyüktür. Listenizi önceden yapın. Vücuduz için gerekli olmayan yiyecekleri asla almayın.

8. Yemek Tabağınızı Küçültün: Büyük bir tabağa az yiyecek koymak yerine, küçük bir tabağı tıka basa doldurun. Gözünüze çok göründüğü için beyniniz doyduğunuza inanacaktır.

9. Akşamları Karbonhidrat Tüketmeyin: Akşamları alınan karbonhidrat vücut tarafından harcanamayacağı için doğrudan yağa dönüşür. Bunun yerine proteinli yiyecekler ve sebzeyi tercih edin.

10. Meyve ve Salatayla Kendinizi Kandırın: Yemekten önce düşük kalorili küçük bir meyve ya da az yağlı salata yemek, sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Bu şekilde hem daha kolay doyacak, hem de kendinizi yüksek kalorili besinler yerine düşük kalorili besinlerle kandırarak daha az kalori almış olacaksınız.

Tags

Related Articles

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker