Sağlık

10 Adımda Adet Öncesi Gerginliğine Son

10 Adımda Adet Öncesi Gerginliğine Son

Her ay adet dönemi öncesinde başlayıp bitimine kadar devam eden, bir takım sorunlarla karşılaşırsınız. İşte bu sorunlara genel olarak adet öncesi gerginlik diyoruz. Fiziksel sağlığınızla ruhsal sağlığınız büyük oranda bağlantı içindedir. Hastayken psikolojinizin bozulması, ya da stresliyken kendinizi hasta hissetmeniz bundandır. Bu yazıda adet öncesi gerginliği azaltacak 10 adım yer alıyor.

1. Hareketli Olun

Adet öncesi östrojen miktarında artış olur. Bu durum bedeninizin su tutmasına sebep olur. Hareket etmek şişkinliği alacak, sancılarınızı azaltacaktır. Kendinizi çok zorlamadan yapacağınız mekik hareketleri sizi rahatlatır.

2. Cildinizle İlgilenin

Hormonların harekete geçmesi vücuttaki yağ üretiminde artışa sebep olabilir. Yüzünüzü derinlemesine temizlemeniz sivilceleri azaltır, ya da çıkmalarına engel olur. Bunun için, bulduğunuz doğal tariflerle maskeler hazırlayabilirsiniz.

3. Kendinizi Şımartın

Sanki doğum gününüzü kutlarmış gibi kendinize özen gösterin. Saçınıza fön çektirebilir. Tırnaklarınıza manikür yaptırabilirsiniz. Bu, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

4. Yediklerinize Dikkat Edin

Omega3 içeren yiyecekler vücudunuzun dengesi üzerinde toparlayıcı etki yaratır. Bunun için bol bol balık yemenizde yarar var. Buğdaydan uzaklaşmak ödemleriniz için etkili bir yol olacaktır. Kalsiyum ve magnezyum içeren yiyecekler adet sancılarınıza iyi gelir, aynı zamanda sinirlerinizi gevşetir. Adet öncesi gerginliği ile baş çıkmak istiyorsanız, bol miktarda yeşil sebze, baklagil tüketmelisiniz.

5. Alkolden Uzak Durun

Adet döneminde alacağınız alkol, kanınıza çok daha çabuk karışır. Bu yüzden alkol yerine, içebildiğiniz kadar su için.

6. Eksikleri Tabletlerle Tamamlayın

Magnezyun, kalsiyum ve B6 tabletleri serotinin enziminizi yükselterek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

7. Stresten Uzaklaşın

Stresli ortamlar, adet dönemi semptomlarınızı daha çok tetikler. Bu yüzden, öncelikle rahatlamaya çalışın. Kokulu mumların faydasını göreceksiniz. Her türlü iletişim aracını kapatıp televizyonun karşısında uzanın.

8. El ve Ayak Terapisi Uygulayın

El ya da ayak terapisi, rahatlamanızı sağlayacaktır.

9. Uykunuzu İyi Alın

Adet döneminde uyku, normal zamanda olduğundan çok daha önemlidir. Papatya çayı kolay uyumanızı sağlar. O yoksa ballı sütü deneyebilirsiniz.

10. Doymuş Yağları Kesin

Göğüslerinizdeki gerginlik ve ağrıyı, bir süre için doymuş yağları, tuzu ve kafeini keserek azaltabilirsiniz. Adet öncesi gerginliğini aşabilmek için et ve hamur işlerinden uzak durun.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker